Autoryzowane biuro podróży

Chorwacja

Stolica: Zagrzeb

 

Ustruj polityczny: prezydencki, demokracja parlamentarna

 

Język urzędowy: chorwacki

 

Powierzchnia: 56 542 km²

 

Liczba ludności: 4 495 904

 

Jednostka monetarna: 1 chorwacka kuna (HRK) = 100 lip

 

Strefa czasowa: GMT +1.00

 

Kod telefoniczny: +385

 

Długość granic: całkowita 2197,00 km

 

Długość wybrzeża: 5790,00 km

 

Najwyższy punkt: Dinara 1 831 m n.p.m.

 

Najniższy punkt: Morze Adriatyckie 0 m.

 

Ważne miasta: Zagrzeb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Dubrownik, Rabac, Pula

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

Niepodległe państwo od 1991 roku, położone w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, składającego się z części lądowej – kontynentalnej, śródziemnomorskiej i wyspiarskiej (1185wysp). Kształtem przypomina bumerang, posiada najbardziej „poszarpaną” linie brzegową w Europie ze względu na ukształtowanie geomorfologiczne. Tu jak nigdzie indziej góry stykają się bezpośrednio z błękitnym Adriatykiem. Kraj o bogatej, często krwawej historii, stanowi dziś jeden z najbardziej ulubionych kierunków wakacyjnego wypoczynku. Bliskość i świetna infrastruktura komunikacyjna, ale przede wszystkim niebywałe piękno przyrody, lazur morza, parki narodowe i krajobrazowe, bogactwo kultury, jak również słowiańska dusza jej mieszkańców z śródziemnomorskim szlifem, wszystko to czyni z Chorwacji „ mały kraj na wielkie wakacje”...

DOKUMENTY

Ważny paszport lub inny dokument, uznany w umowach międzynarodowych; dla obywateli niektórych państw również dowód osobisty (dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo legitymowanej osoby). 
Informacje: Placówki dyplomatyczne i konsularne Republiki Chorwacji za granicą lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Republiki Chorwacji (tel.: +385 1 4569 964; e-mail: stranci@mvpei.hr; www.mvpei.hr). 

JĘZYK

Oficjalnym językiem w Chorwacji jest język chorwacki. Be problemu można się porozumieć w języku angielskim , niemieckim, na Istrii włoskim.

 

KLIMAT

W Chorwacji występują trzy strefy klimatyczne: 
w strefie kontynentalnej przeważa umiarkowanie ciepły klimat deszczowy, a na najwyższych szczytach klimat śnieżny, na obszarach położonych wzdłuż Adriatyku panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych; lata są suche i gorące, a zimy łagodne i wilgotne. Średnia temperatura w części kontynentalnej: styczeń: od - 2°C do 0°C lub niżej na najwyżej położonych terenach, sierpień: około 20°C i około 12 °C na najwyższych szczytach. Średnia temperatura na terenach nadmorskich: styczeń 5 do 9°C, sierpień 22 do 25°C; temperatura morza w okresie zimowym 12°C, latem około 25°C.

 

WALUTA

Oficjalna waluta Chorwacji to kuna (1 kuna = 100 lip). 
Obcą walutę można wymieniać w bankach, kantorach, urzędach pocztowych oraz w większości biur podróży, hoteli i kempingów.

 

TRANSPORT

Między stolicą, Zagrzebiem, a większymi miastami kursują samoloty. Tańszą opcją są autobusy i pociągi. Pomiędzy chorwackimi wyspami podróżować można licznymi promami lub wynajętą łodzią.

 

SZCZEPIENIA

Bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc ambulatoryjna (wypadek, zasłabnięcie). Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. W Chorwacji, nie będącej w UE, nie są honorowane formularze serii E100. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje od 16 do 20 USD, doba w szpitalu – ok. 50 USD (bez kosztów operacji oraz leków). Apteki czynne są w godz. 8–19 w dni robocze oraz do godz. 14 w soboty; w większych miastach dyżurne apteki czynne są całą dobę.

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

    • Co zabrać ze sobą?

Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem

    • Jak dojechać

Najlepszym lotniczym sposobem dotarcia do Chorwacji jest przelot z Warszawy do Zagrzebia z przesiadką w Wiedniu. Polskie firmy przewozowe świadczą przejazdy autokarem do następujących miast: Baska Voda, Dubrovnik, Karlovac, Makarska, Podgora, Primosten, Sibenik, Split, Sukosan, Tucepi, Vodice, Zadar i Zagrzeb. Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga najmniej jednej przesiadki. Możliwe jest połączenie przez Węgry, Austrię, Słowację, Niemcy i Włochy.

    • Kuchnia

Kuchnia chorwacka poddała się w dużym stopniu wpływom państw sąsiednich (Włochy, Turcja, Węgry), dotyczy to szczególnie Dalmacji. Również historia wywarła swoje piętno na kuchni chorwackiej – widać tu wpływy kolonii greckich, czasów panowania imperium rzymskiego i liczne kontakty handlowe ze światem arabskim.

 

  • Woda

Woda z kranu jest zdatna do picia na terenie całej Chorwacji

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

 

Split – Torgir /30euro/ - Wspaniale zachowana architektura z czasów rzymskich to największy atut Splitu. W latach 284 - 305 panujący Cesarz Dioklecjan oczarowany miejscem postanowił tu wybudować swój pałac. Oprócz pałacu zwiedzicie Państwo Perystyl, Katedrę św. Dujmy, Baptysterium, Wzgórze Marjan, stary ratusz i port. Trogir - miasto założone w III w p.n.e. Przez kolonistów greckich z wyspy Vis. Za czasów rzymskich Trogir był ważnym portem handlowym. Zwiedzimy plac centralny z budynkiem ratusza oraz katedrę.

 

Medugorie – Mostar /30euro/ - Medugorje jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. W roku 1981 doszło na wzgórzu do niezwykłego objawienia. Od tego czasu odwiedziło je ponad 20 mln pielgrzymów. Podczas wycieczki wejście na górę objawień i wizyta w kościele św. Jakuba. Mostar- miasto z czasów osmańskich z charakterystycznym klimatem architektury orientalnej, wieloma meczetami, słynnym mostem na rzece Neretwie (zabytek klasy UNESCO), oraz tureckim bazarem z pewnością pozostawi na Państwu niezapomniane wrażenia.

 

Dubrownik /30euro/ - Perła Adriatyku”- jedno z najpiękniejszych miast w Europie, zachwyca średniowiecznymi murami, wspaniałymi zabytkami oraz niepowtarzalną atmosferą. Podczas zwiedzania zobaczycie Państwo m.in. Kościół i Klasztor Franciszkanów, Katedrę Dubrownicką, Kościół św. Błażeja, Pałac Sponza, Pałac Rektorów, Stradun, stary port i oczywiście osławione mury miejskie.

 

Fish Picnic /25euro/ - Całodzienna wyprawa stateczkiem na jedną z pobliskich wysp połączona z degustacją wina, rakiji. Na wyspie plażowanie oraz grilowanie. Podczas tego rejsu czekają na Państwa niezapomniane widoki.

 

Wieczór Dalmatyński /20euro/ - To typowa regionalna kolacja w dalmatyńskiej restauracji przy akompaniamencie orkiestry. To niepowtarzalna okazja, aby spróbować specjałów śródziemnomorskiej kuchni.

 

PRZYKŁADOWE CENY

Woda mineralna (sklep) - 0,70 € (1 l)
Woda mineralna (restauracja) - 2,60 € (1 l)
Coca-cola (sklep) - 2,30 € (2 l)
Coca-cola (restauracja) - 1,70 € (0,25 l)
Piwo (sklep) - 0,70 €
Piwo (restauracja) - 1,80 €
Wino (sklep) - 2,30 - 4,30 € / 1 litr
Wino (restauracja) - 7,00 - 11,00 € (1 l)
Posiłek w restauracji (grill) - od 8,00 €
Pizza - od 4,50 €
Frutti di mare - 5,50 €
Zupa (restauracja) - 1,70 €
Pieczywo - 0,60 €
Chleb (sklep) - 0,80 €
Chleb (restauracja) - 2,70 €

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

 

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player