Autoryzowane biuro podróży

Cypr

Stolica: Nikozja

Ustrój polityczny: republika federacyjna

Język urzędowy: grecki, turecki

Powierzchnia: 9 250 km²

Liczba ludności: 794 600

Jednostka monetarna: EUR, € 1euro = 100 eurocentów

Strefa czasowa: +1 godzina

Kod telefoniczny: +357

Długość granic: całkowita 2689 km

Wybrzeże morskie: 648 km

Najwyższy punkt: Olimp 1951 m.n.p.m.

Ważne miasta: Nikozja, Limasol, Larnaka

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

Państwo Cypr jest położone na wyspie Cypr. Pod względem podziału politycznego Cypr jest zaliczany do Europy, jednak pod względem położenia znajduje się w Azji – na terenie Bliskiego Wschodu we wschodniej części Morza Śródziemnego, na południe od Turcji. Słynie z piaszczystych plaż, oraz bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowanej tradycji, widocznej w tańcu, śpiewie. Atrakcją mogą być parki wodne, pola golfowe, akwarium oceaniczne w Protaras czy parki tematyczne: świat Strusia w Agios Ioannis Malountas; Park Wielbłąda w Larnace, sanktuarium osiołka.

Jest to raj dla miłośników sportów, szczególnie wodnych: surfingu, nurkowania, kajaków.

Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim, największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

 

DOKUMENTY

Obywatele polscy nie potrzebują wiz wjazdowych. Polacy podróżujący na Cypr przekraczają granicę na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego (nowego typu)

Żadna z linii lotniczych, ani promowych nie prowadzi bezpośrednich przewozów do północnej części wyspy (okupowanej przez Turcję). Formalności zawsze załatwia się na terenie Turcji. Granicę z częścią wyspy zajętą przez Turcję można przekroczyć tylko od strony greckiej, w desygnowanych punktach kontrolnych: Ledra Palace w Nikozji, Agios Dometios w Nikozji, Strovilia, Pergamos. Głównym punktem kontrolnym jest Ledra Palace w Nikozji. Na przejściu jest wymagane okazanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Główny punkt kontrolny Ledra Palace w Nikozji jest przeznaczony tylko dla pieszych. W innych punktach możliwe jest przekraczanie granicy pieszo i samochodem.

Pobyt po stronie tureckiej nie może trwać dłużej niż jeden dzień. Przekraczający granicę muszą wrócić przed 17.30. Nie można przekraczać granicy po godz. 14.00. Aby wejść na stronę turecką trzeba również uiścić niewielką opłatę. Należy pamiętać, że podróżując po północnej części wyspy nie wolno nam przekroczyć linii granicznej.

 

Dopuszczalny jest wwóz i wywóz waluty cypryjskiej lub innej bez ograniczeń, pod warunkiem zadeklarowania jej na przejściu granicznym. Do kwoty 12 600 Euro wystarczy wyciąg z banku, powyżej tej sumy potrzebne jest specjalne pozwolenie tego banku. Nie ma szczególnych restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.

Uwaga: Towary kupione na północy (po stronie tureckiej) mogą być skonfiskowane. Wartość zakupów 
dokonanych w północnej części wyspy nie może przekraczać 80 CYP (135 EUR), nie wolno przewozić stamtąd produktów wyprodukowanych przez firmy tureckie, maksymalnie można mieć ze sobą 1 l alkoholu i 2 paczki papierosów (40 szt.).

 

 

JĘZYK

Językami urzędowymi są grecki i turecki. Ludność posługuje się także językiem angielskim.

 

KLIMAT

Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Sezon na Cyprze trwa cały rok.

 

WALUTA

od 1 stycznia 2008 obowiązuje EUR.

 

TRANSPORT

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.

 

Autobusy miejskie kursują według określonych tras w częściach turystycznych, zazwyczaj co 15 – 20 min. Cena biletu wynosi 1,50 Euro. Istnieje tez autobusowa komunikacja międzymiastowa. Autobusy są najtańsze, ale nie dojeżdżają do wszystkich miejsc. Kursy odbywają się tylko w dni robocze.
Do innych środków transportu zbiorowego należy też Travel Express (busy na ok. 7 miejsc w każdej taksówce), które dojeżdżają pod wskazany adres. Zamawia się je telefonicznie, kursują w dni robocze, niektóre trasy są obsługiwane również w weekendy. Można także korzystać z taksówek indywidualnych, ale są o­ne droższe od zbiorowych, należy zawsze poprosić kierowcę o włączenie licznika, gdyż zdarza się, ze kierowcy obciążają pasażera opłatami według własnego uznania lub wcześniej ustalić stawkę za kurs.

Wypożyczenie samochodu - Osoba chcąca wypożyczyć samochód na Cyprze powinna mieć skończone 21 lat i być posiadaczem prawa jazdy, od co najmniej 3 lat. Cena wypożyczenia samochodu na jeden dzień zależy od typu pojazdu, grupa A - ceny od 24 CYP/ 41 Euro za dzień w wysokim sezonie ( kwiecien – październik), grupa C od 30 CYP/51 Euro za dzień. 
Dodatkowo płatne ubezpieczenie, dodatkowy kierowca, fotelik dla dziecka.

 

SZCZEPIENIA

Nie obowiązują

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

 

Fotografowanie:

Na całym obszarze wyspy lepiej nie lekceważyć zakazu fotografowania w okolicy 
baz wojskowych i Linii Attyli, zwanej w Nikozji Zieloną Linią. Jeśli turysta zostanie przyłapany na celowym czy przypadkowym fotografowaniu obiektu wojskowego, czasami konfiskuje się jego film. Na południu Cypru zakaz fotografowania dotyczy też części lub całości klasztorów. Nie należy również robić zdjęć w kościołach zdobionych freskami.

 

Plaże:

Dobrze zagospodarowane, większość z nich jest wąska piaszczysto-kamienista, lub żwirowa.Piasek jest ciemny pochodzenia wulkanicznego.

Dostępne są dla wszystkich, wejście jest bezpłatne. Ceny za leżak od 4 EUR.

 

 

Bezpieczeństwo:

Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie. Nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia i życia turystów. Mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Nie występują szczególne normy prawne i zwyczajowe mogące powodować sytuacje konfliktowe. Spacer nocą ulicami miast nie stwarza w zasadzie żadnych zagrożeń. W sezonie turystycznym zdarzają się jednak przypadki pospolitych kradzieży (kieszonkowych) w miejscach dużych skupisk ludzkich, jak np. bazary i domy towarowe.

 

Elektryczność:

240 V, adaptory można wypożyczyć w hotelach za kaucja lub zakupić w supermarketach, cena ok. C£1,50 / €2.57

 

 

 

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Sadko – dla osób, które pragną cieszyć zmysły kolorowym, niepowtarzalnym podwodnym światem Cypru proponujemy podwodne wyprawy „Sadko Submarine”. Zarówno dorośli jak i dzieci w komfortowych warunkach będą mogli odkryć podwodne uroki Cypru. Łódź schodzi na poziom 40 m p.p.m. Różnorodne gatunki ryb, z Barakudą na czele oraz wrak promu Zenobia, który zatonął u wybrzeży Cypru w 1980 r. to atrakcje, jakie czekają na miłośników morskiej, podwodnej przygody! Cena – ok. 80 EUR.

Nurkowanie – dobre szkoły nurkowania są zlokalizowane na Cyprze w głównych kurortach: Limassol, Pafos, Larnaca, Protaras i Ayia Napa. Wiele dużych hoteli ma własne szkoły nurkowania. Większość szkół należy do Professional Association of Dive Instructors, czyli profesjonalnego stowarzyszenia nurków, które jest największą na świecie organizacją nurkową. Stowarzyszenie oferuje najlepsze usługi, wykwalifi kowanych instruktorów, którzy zapewniają kursy nurkowania zależnie od poziomu kompetencji. Polecane miejsca do nurkowania: Wrak Zenobii w Larnace, rezerwat ryb Akrotiri w Limassol, rafy, ściany i jaskinie, teren zielonych żółwi w okolicach Latchi-Polis-Akamas Penisula, rafy, teren ośmiornic w Protaras (Cyclops Bay).

Wycieczka w góry Troodos – piękno cypryjskiej przyrody. Niewiele rzeczy na wyspie może się równać z potężnymi górami Troodos. Najwyższy szczyt Mount Olympus sięga 1952 m n.p.m. Podczas wycieczki będzie okazja przyjrzeć się górskim wioskom. Najciekawsza 
z nich – Lania, zamieszkana jest przez ekscentrycznych artystów, będzie można tu kupić oryginalne pamiątki z Cypru. Cena – 40 EUR.

Śladami Afrodyty – główną atrakcją wycieczki jest Paphos z zabytkami z czasów antycznych. Można zobaczyć, objęte patronatem UNESCO, słynne rzymskie mozaiki z Willi Dionizosa. Jak głosi legenda, okolicach miasta, wyłoniła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta. Najważniejszym punktem programu jest liczący ponad 2500 lat, doskonale zachowany amfi teatr z czasów rzymskich w Kourion. Jego architektura i świetna akustyka robią niezapomniane wrażenie. Cena – ok. 42 EUR.

Wycieczka do Nikozji – nazywanej „podzielonym miastem”. Konfl ikt grecko-turecki wciąż ma tu swoje odbicie. Podczas zwiedzania będzie można poznać dzisiejszą sytuację mieszkańców stolicy. W XVI w. Nikozja została otoczona potężnymi murami. Dziś Mur Wenecki otacza urokliwe Stare Miasto chętnie odwiedzane przez turystów. Wędrówka ulicami starej Nikozji jest zarazem piękną wędrówką w czasie. Cena - 40 EUR.

Wycieczka na osiołkach – niezapomniane przeżycie, którego nie można przegapić! Dla amatorów autentycznych klimatów cypryjskich. Nasza wycieczkę rozpoczniemy 
od wioski Skarinou. Odwiedzimy farmę położoną wśród przepięknych gajów cytrusowych. Będą mieli Państwo okazję poznać typowe życie wiejskie oraz odwiedzić muzeum agroturystyczne. Na farmie możliwość degustacji miejscowych specjałów: wina, mocnej 
wódki Ziwanii, sera Halloumi, oliwek, Sushuko. Będziemy kontynuować przejażdżkę na osiołkach wśród gajów oliwnych. Powrót na farmę i wieczorny poczęstunek. W trakcie biesiady pokazy tańców ludowych, dla zainteresowanych lekcja tańca przy dźwiękach muzyki 
tradycyjnej. Cena – ok. 65 EUR.


 


 

PRZYKŁADOWE CENY

Ceny - Chleb ok 1,40 Euro ,

bułka ok. 0,50 Euro ,

mleko 1,20 Euro ,

piwo od 2,6 Euro w barze, 
restauracji, kolacja od 17 Euro,

napoje gazowane ok 1,7 Euro,

papierosy paczka - ok3,5 Euro,

hamburgerok 3 Euro,

makaron - ok 7 Euro,

pizza 7 Euro, 
sałatki ok 7 Euro,

butelka wina w sklepie od 4 Euro, restauracji nawet 17 Euro,

kawa od 2.50 Euro,

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player