Autoryzowane biuro podróży

Grecja

Stolica: Ateny

Ustrój polityczny: republika parlamentarna

Język urzędowy: grecki

Powierzchnia: 131 940 km²

Liczba ludności: 11 216 708

Jednostka monetarna: euro (EUR) = 100 eurocentów

Strefa czasowa: Czas Polski + 1 godz.

Kod telefoniczny: +30 lub 00 30

Długość granic: 1 210 km

Długość wybrzeża: 13 676 km

Najwyższy punkt: Góra Olimp 2917 m n.p.m.

Najniższy punkt: Morze Śródziemne 0 m

Ważne miasta:

Chalkidiki: Afytos, Fourka, Kalithea, Kriopigi, Nea Skioni, Pefkohori, Possidi, Siviris
Korfu: Agios Georgios South, Agios Ioannis, Agios Petros, Barbati, Benitses , Corfu, Sinarades
Kos: Marmari, Tigaki, Kardamena, Kos, Lambi, Mastichari, Psalidi
Kreta: Agia Marina, Agia Pelagia, Amoudara, Elounda, Hersonissos, Malia, Sissi
Riwiera Olimpijska: Korinos Beach, Leptokaria, Nei Pori, Platamonas
Rodos: Faliraki, Ilia, Kalithea, Kolymbia, Lardos, Lindos, Lotharika, Pefkos, Reni Koskinoy, Rodos, Thalos, Theologos

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

Grecja kraj Homera i Fidiasza do zaoferowania ma nie tylko cztery tysiace lat cywilizacji, ale równiez piekne krajobrazy i wspanialy sródziemnomorski klimat. Elada (Hellada) - panstwo o powierzchni 13 944 km2 od pólnocy graniczy z Albania, Macedonia, Bulgaria i Turcja, a z trzech pozostalych stron oblane jest morzami: Egejskim, Jonskim i Sródziemnym. 
Skarby w tym panstwie wydaja sie kryc w kazdym miejscu: w ruinach ukazujacych miniona wspanialosc, ogromnych przestrzeniach szafirowego morza, dostojnym masywie Olimpu, tajemniczych klasztorach Swietej Góry Athos, zadziwiajacych Meteorach, czyli "klasztorach w chmurach", czy nawet w sklepach pelnych pieknych wyrobów rekodzielniczych. Kombinacja starozytnosci i nowoczesnosci daje przybyszowi wrazenie, iz ciagle znajduje sie miedzy fantazja a rzeczywistoscia.

 

DOKUMENTY

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

 

JĘZYK

Grecki , ale bez problemu można porozumieć się po angielsku.

 

KLIMAT

Grecja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, na zachodzie z odmianą wilgotną a na wschodzie z suchą.

 

WALUTA

Oficjalnym środkiem płatniczym w Grecji jest europejska jednostka monetarna euro (EUR), mające 100 centów. 
Kantorów w letniskach jest naprawdę sporo. Waluty można często wymieniać także w hotelu lub w bankach (bez opłaty dodatkowej). Banki bywają otwarte w dniach powszednich przeważnie od 8 do 14 godziny. 
Większość hoteli, sklepów, biur podróży, restauracji oraz wypożyczalni samochodów przyjmuje bez problemu także standardowe karty kredytowe (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Również bankomaty są łatwo dostępne i akceptują wszystkie międzynarodowe karty kredytowe. 
Przy podróży do Grecji oraz podczas wycieczek w ramach kraju trzeba mieć do dyspozycji dostateczną sumę rezerwowych środków finansowych na drobne wydatki, pokrycie kosztów krótkich wycieczek, zakup leków lub przypadkowe leczenie ambulatoryjne. W zależności od wymagań osobistych, wysokość polecanej sumy finansowej wynosi przeciętnie 100 EUR.

 

TRANSPORT

Najpopularniejszym środkiem transportu w Grecji są autobusy, którymi dojechać można niemal wszędzie. Pomiędzy większymi miastami kursują samoloty (przeloty są drogie), a pomiędzy greckimi wyspami – promy. Można również wynająć samochód lub skorzystać z usług taksówek.

 

 

SZCZEPIENIA

Brak obowiązku dokonywania szczepień. Brak zagrożeń epidemiologicznych. Bardzo rozbudowana sieć aptek. Czynne w godzinach otwarcia sklepów, część dyżuruje w nocy i w dni wolne od pracy. Opłaty za leki przepisane przez lekarza z IKA (Instytut Ubezpieczenia Społecznego) wynoszą 25% rynkowej ceny.

 

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

    • Co zabrać ze sobą?

Środek przeciw owadom • Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem

    • Jak dojechać

Polscy przewoźnicy autokarowi udostępniają dla turystów połączenia do następujących miast w Grecji: Saloniki, Ateny, Katerini, Lamia i Larissa. Samoloty PLL LOT z Warszawy do Aten kursują 3-5 razy w tygodniu w zależności od sezonu. Nie ma bezpośredniego połączenia Polski z Grecją, trzeba jechać z przesiadką w Budapeszcie do Salonik i tam ponownie przesiadać się do Aten lub innych miast.

    • Kuchnia

Kuchnia grecka jest wymieniana wśród najsmaczniejszych kuchni świata. Dzieje się tak dzięki olbrzymiej różnorodności warzyw, owoców oraz ziół dojrzewających w gorącym greckim słońcu.

 

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

 

MONASTYRY METEORY - Cena: 30-35 EUR

Jedna z najpopularniejszych wycieczek, obowiązkowa dla wszystkich odwiedzających Grecję. Program wycieczki obejmuje przejazd doliną Tembi, wizytę w pracowni ikon-symbolu prawosławia oraz zwiedzanie dwóch z sześciu bizantyjskich klasztorów, malowniczo wczepionych w niezwykłe formacje "skalnego lasu" ponad równiną tesalijską. Wyjazd ok. 7.00, powrót ok. 16.30. Przejazd w jedną stronę ok. 1,5 h-2,5 h.

Bilety wstępu: do jednego klasztoru 2 EUR

SALONIKI - Cena: 25-30 EUR

Najbardziej europejskie i eleganckie miasto Grecji, które liczy jedynie 2300 lat, jednak zdumiewa bogactwem zabytków, ilością wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich kościołów, a ponadto mile zaskakuje cenami. Podczas wycieczki zwiedzanie m.in.: cytadeli, Pałacu Cesarza Galeriusza i Bazyliki św. Dymitra oraz wizyta na bazarze w samym centrum miasta. Wyjazd ok. 8.00, powrót ok. 16.30. Przejazd w jedną stronę ok. 1h 40.

ATENY - Cena: 40-45 EUR

Stolica Grecji, jedno z najważniejszych miast świata antycznego. W programie wycieczki wejście na wzgórze Akropol (z miejscowym przewodnikiem), wizyta na stadionie panatenajskim, na bazarze w najstarszej dzielnicy Aten - Plaka oraz przejazd przez największy port grecki - Pireus. W drodze postój pod zajazdem. Wyjazd ok. 1.00 powrót ok. 20.00. Przejazd w jedną stronę ok. 5-6,5 h.

Bilety wstępu: na Akropol 12 EUR (bilet obejmuje: Muzeum Akropol, Agora Grecka, Agora Rzymska, Świątynia Zeusa Olimpijskiego)

Uczniowie i studenci z ważną legitymacją wstęp gratis.

STOKI OLIMPU - Cena: 25-30 EUR

Prawie nad samym morzem ponad równiną Pierii wznosi się majestatycznie masyw Olimpu-mityczna siedziba bogów olimpijskich. Program wycieczki obejmuje wizytę w Parku Narodowym uznanym przez UNESCO zabytkiem międzynarodowej biosfery oraz zwiedzanie zamku Platamonas. W urokliwym miasteczku Litochoro, Olimp otwiera się w malowniczy wąwóz Enipeas, którego ścianą prowadzi kamienny chodnik - spacer wśród bujnej roślinności i skalnych urwisk. Wizyta w wiosce górskiej Paleos Pantaleimonas. Wyjazd ok. 8.30, powrót ok. 16.00. Przejazd w jedną stronę ok. 40 minut.

Bilety wstępu: zamek 2 EUR

SKIATHOS - Cena: 40-45 EUR

Ponad 2 h rejs statkiem z grecką muzyką i tańcami na wyspę archipelagu Sporad Północnych. Zapierające dech w piersiach widoki i szalona zabawa, podczas której kapitan Kostas uczy tradycyjnych tańców greckich i częstuje metaxą. W programie zwiedzanie miasteczka Skiathos oraz wypoczynek na okolonej żywicznym lasem "złotej plaży" - Kukunaries, jednej z najpiękniejszych w Grecji.

Wyjazd ok. 6.30, powrót ok. 21.30. Przejazd w jedną stronę ok. 2 h.

WERGINA I WERIA - Cena: 30-35 EUR

Coś dla koneserów i tych, którzy myślą, że w Grecji zwiedzili już wszystko. Werginaw starożytności jedna ze stolic Macedonii i królewska nekropolia. Program wycieczki obejmuje wizytę w nienaruszonym grobowcu Filipa II, ojca Aleksandra Macedońskiego. Znalezisko rangi grobu Tutenchamona. Weria zwana greckim Jeruzalem z powodu rozsypanych po mieście kościółków bizantyjskich i pięknej katedry prawosławnej. Wizyta w zrekonstruowanym kwartale żydowskim z wąskimi uliczkami. Pamiątką z czasów tureckich jest okazały meczet z minaretem górującym nad centrum. Wyjazd ok. 7.00, powrót ok. 16.00. Przejazd w jedną stronę ok. 1h 40.

Bilety wstępu: wykopaliska 6 EUR, muzeum 6 EUR. Uczniowie i studenci z ważną legitymacją mają zniżki.

WIECZÓR GRECKI - Cena: 20-22 EUR

Biesiada z dobrą muzyką, wyśmienitymi potrawami, tańcami i trunkami greckimi. Szalona zabawa ku czci Dionizosa w rytmie syrtaki - słynnego tańca wyspiarskiego, okraszona przysmakami z grilla - suvlaki i zakrapiana krasaki, czyli winem - najczęściej wytrawną, zaprawianą żywicą retsiną. Ten wieczór dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń.

 

 

PRZYKŁADOWE CENY

 

woda (1,5 l) = od 0,50 EUR 
piwo ( 0,3 l) = od 1 EUR 
sok = 0,25 - 0,60 EUR 
mleko (1 l) = od 1,50 EUR 
cola = 0,55 EUR 
chleb = 0,80 EUR 
strucla = 0,50 EUR 
masło = 1,50-3,25 EUR 
brzoskwinie = 1 - 1,50 EUR 
pomarańcze = 0,80 EUR 
nektarynki = 1,30 EUR 
olej oliwkowy (1 l) = 3,50 - 5 EUR

arbuzy 1 kg - (1 aż 1,5 EURO)
ryby, porcja - (10 aż 15 EURO)
pizza - (2,5 aż 3 EURO)
giros - (2,5 aż 5 EURO)
wypożyczenie samochodu na dzień - (45 aż 65 EURO)

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player