Autoryzowane biuro podróży

Hiszpania

Stolica: Madryt

Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna

Język urzędowy: hiszpański

Powierzchnia: 504 645 km²

Liczba ludności: 46 157 822

Jednostka monetarna: 1 Euro

Strefa czasowa: czas polski

Kod telefoniczny: +34

Długość granic: : 1 917,8 km

 

Długość wybrzeża: 4 964 km

 

Najwyższy punkt: Teide 3718 m.n.p.m.

 

 

Ważne miasta: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao, Cordoba..

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku.

Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych. Do najbardziej rozwiniętych pod względem turystycznym należą Andaluzja, Baleary, Galicia, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia-León, Katalonia, Madryt, Walencja oraz Wyspy Kanaryjskie.

Największym powodzeniem cieszy się hiszpańskie wybrzeże z piaszczystymi, pełnymi słońca plażami, ciepłym, błękitnym morzem oraz bogatą ofertą rozrywki. Do najpopularniejszych regionów turystycznych hiszpańskiego wybrzeża z pewnością możemy zaliczyć: Costa d la Luz, Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca, Costa Dorada, Costa MontanesaCosta VascaCosta VerdeRias AltasRias Bajas oraz hiszpańskie wyspy Majorka, Teneryfa, Ibiza. Dużym powodzeniem cieszy się jeden z największych w Europie ośrodków pielgrzymkowych -Santiago de Compostela.

DOKUMENTY

 

Od 1 maja 2004 r. Polacy mogą wjechać do Hiszpanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno starego, ważnego maksymalnie do 31 grudnia 2007 r., jak i nowego typu). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Posiadacze zniszczonych egzemplarzy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem złożyć wnioski o wymianę dokumentu na nowy.

 

Bez cła można wwieźć : 800 papierosów ,200 cygar,1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),90 litrów wina (w tym maksymalnie, 60 litrów wina musującego, 110 litrów piwa .

----------------------------------------------------------------------------------------

JĘZYK

 

urzędowy: hiszpański.

Inne języki: kataloński, galicyjski, baskijski

 

Turysta bez problemu można porozumieć się po angielsku.

 

KLIMAT

 

Położenie Hiszpanii - nad równikiem - sprawia, że prawie przez cały rok w całym kraju panują temperatury dodatnie. Najcieplejszymi porami roku są lato i jesień. Dlatego są to najlepsze dni na wyjazd, ale trzeba się liczyć z niesamowitymi tłumami zwiedzających. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego ciepło i słonecznie jest przez cały rok, natomiast w centralnej Hiszpanii lata są upalne, natomiast zimy wietrzne i mroźne.

Amatorzy wypoczynku nad morzem i uprawiania sportów wodnych na pewno nie będą zawiedzeni - na hiszpańskim wybrzeżu panują świetne warunki - liczba słonecznych dni w roku przekracza 300, a przeciętne temperatury wahają się pomiędzy 18 a 30 stopniami C.

 

WALUTA

 

Euro (EUR); 1 EUR = ok. 3,6 PLN. Popularną formą płatniczą są prawie wszystkie rodzaje kart kredytowych

 

TRANSPORT

 

Podróżni, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii samochodem, z wyjątkiem obywateli państw należących do Unii Europejskiej i Szwajcarii, powinni posiadać Zieloną Kartę, zapewniającą ubezpieczenie w razie wypadku. Na granicy z Francją istnieje siedemnaście lądowych przejść granicznych, z czego najbardziej uczęszczanymi są Irun w części zachodniej, Puigcerda w Pirenejach Wschodnich i La Jonquera i Portbou w części wschodniej. Przejście w Seu d'Urgell jest najważniejszym na granicy z Andorrą, a Tuy, Verin, Fuentes de Ońoro, Valencia de Alcantara, Badajoz i Ayamonte to główne przejścia lądowe na granicy hiszpańsko- portugalskiej. Formalności są załatwiane sprawnie i wyjątkiem niektórych okresów roku, podróżny przejeżdża przez granicę szybko i bez niepotrzebnej straty czasu.

Statek
Najwięcej pasażerów podróżujących drogą morską obsługują porty Algeciras( 3.8 mln), Ceuta( 2.2 mln) i Santa Cruz de Tenerife(2.6 mln). Towarzystwo okrętowe Transmediterranea poprzez regularne rejsy łączy półwysep z północną Afryką ( z Almerii i Malagi do Melilli i z Algeciras do Ceuty i Tangeru kursy codzienne) i z Wyspami Kanaryjskimi (z Kadyksu kursy cotygodniowe). 

Samolot
Niemal jedna trzecia turystów zagranicznych przybywa do Hiszpanii drogą lotniczą. Z ponad pięćdziesięciu milionów pasażerów obsłużonych przez lotniska hiszpańskie, prawie siedemdziesiąt pięć procent skorzystało z linii nieregularnych, co stawia Hiszpanię na czele państw najczęściej stosujących loty typu "czarter". Centralnym ośrodkiem komunikacji krajowej jest lotnisko w Madrycie, połączone mostem powietrznym z Barceloną, którym przewozi się 2,5 mln pasażerów rocznie. Kolejnymi liniami o najwyższym natężeniu ruchu pasażerskiego są połączenia między Madrytem a Balearami i Wyspami Kanaryjskimi.

 

Komunikacja w Hiszpanii
Tani i dość szybki publiczny środek transportu docierający do odległych rejonów to autobus. Wszystkie autobusy są z klimatyzacją. Pociągi są czyste, raczej punktualne i względnie tanie, ale nie zatrzymują się w wielu małych miastach.

Dobrym pomysłem jest wynajęcie samochodu. Jest to znacznie tańsze niż w innych krajach europejskich. Trzeba mieć 21 lat i prawo jazdy, co najmniej rok. Trzeba się upewnić, czy w cenę wynajmu wliczone jest ubezpieczenie. Poza tym często wymagana jest kaucja. Radzimy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu - zwłaszcza hamulce i ogumienie.

SZCZEPIENIA

Nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do opieki medycznej (oczywiście do limitu polisy ubezpieczeniowej). Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach od 48 do 60 euro, doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 euro. Polskie polisy są uznawane przez hiszpańskie jednostki służby zdrowia.

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

Restauracje
Śniadania je się przeważnie między 8.00 a 10.00. Obiady w restauracjach podaje się najczęściej między 13.00 a 15.30, natomiast kolacje między 20.30 a 23.00. Wiele lokali jest czynnych przez cały dzień bez przerwy, dotyczy to zwłaszcza kawiarni i barów, gdzie z reguły można dostać kanapki, przekąski zimne, gorące a także dania obiadowe.

Napiwki
Powszechną praktyką stosowaną w lokalach i zakładach usługowych w Hiszpanii jest wliczanie do rachunku dodatku za obsługę, jednak w barach, restauracjach, hotelach i taksówkach tradycja napiwku przetrwała i mimo, że nie jest on obowiązkowy, zwyczajowo daje się go wysokości 5-10% wartości rachunku.

Sjesta
Sjesta trwa od 14.00 do 17.00 (jest to czas największych upałów). W tym czasie spodziewaj się przerw w pracy. Ponadto sklepy, muzea i inne instytucje są zamknięte. Jest to pora na obiad i spotkanie się ze znajomymi w kawiarni, w klimatyzowanym lokalu lub na tarasie.

Zakupy
Sklepy są otwarte zwykle od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20.00. Większe sklepy i domy towarowe są czynne bez przerwy od 10.00 do 21.00 a czasem nawet do 22.00. W niektóre niedziele w roku wielkie domy handlowe również otwierają swoje drzwi dla klientów. W rejonach nadmorskich w szczycie sezonu sklepy bywają otwarte nawet po godz.22.00.

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Barcelona - stolica Katalonii uraczy nas pięknem dzielnicy gotyckiej ze starą katedrą, Pałacem Biskupim, wspaniałym Pałacem Generalitat, dziełami Antonio Gaudiego. Cena – ok. 33 EUR.

Montserrat - podziwianie piękna świętych gór - Montserrat, wznoszących się nad głębokim wąwozem rzeki Lleida. Cena - ok. 34 EUR.

Andorra - kraj położony w sercu Pirenejów jest obszarem bezcłowym, przyciąga wielu turystów chcących dokonać zakupów. Cena - ok. 43 EUR.

Girona i Figueras - przyciąga i zachwyca wąskimi staromiejskimi uliczkami, katedrą i wieloma gotyckimi budowlami; zwiedzanie muzeum Salvadora Dali w Figueras, rodzinnym mieście artysty. Cena - ok. 32 EUR.

Corrida - tradycyjne widowisko hiszpańskie, podczas którego toreros ujarzmiają byki. Cena - ok. 49 EUR.

Water World - kraina wodnych szaleństw - liczne baseny i zjeżdżalnie. Cena - ok. 21 EUR.

Marineland - delfi narium, zoo, niewielki kompleks basenów ze zjeżdżalniami, tresura delfi nów, lwów morskich i papug. Cena - ok. 20 EUR.

Turniej rycerski - średniowieczna uczta w tajemniczej scenerii zamku podczas trwających pojedynków rycerskich. Cena - ok. 42 EUR (z kolacją i napojami).

Rejs statkiem - możliwość podziwiania najdzikszej i najbardziej niedostępnej części Costa Brava z pokładu statku. Cena - ok. 25 EUR.

La Siesta - tradycyjna hiszpańska kolacja wraz z przepięknym pokazem tańca fl amenco, wystąpi również wielki tenor Sam oraz mistrz gitary Diego. Cena - ok. 29 EUR (nie obejmuje kolacji), ok. 39 EUR (z kolacją).

Port Aventura - park tematyczny pełen niesamowitych atrakcji, niezapomniana podróż do Chin, Meksyku, Polinezji i Dzikiego Zachodu. Cena - ok. 45 EUR.

Empuria Brava - Magiczna Katalonia - średniowieczne miasto Pals oraz katalońska Wenecja. Cena - ok. 30 EUR.


 


 

PRZYKŁADOWE CENY

Przykładowe ceny produktów w supermarketach: 
Chleb tostowy (65 dkg): 0,62 euro 
Mleko (1 l): 0,50 euro 
Jogurt (duży): 0,55 euro 
Herbarniki (bardzo duża paczka): 0,55 euro 
Pomidory (1 kg): 0,56 euro 
Brzoskwinie / nektarynki (1 kg): 1,30 – 1,80 euro 
Czekolada: 0,55 euro

ciepły posiłek ok 9 euro

piwo ok 1,5 euro

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player