Autoryzowane biuro podróży

Kuba

Stolica: Hawana


 

Ustrój polityczny: republika socjalistyczna


 

Język urzędowy: hiszpański


 

Powierzchnia: 110,9 tys. km²


 

Liczba ludności: 11 424 000


 

Jednostka monetarna: 1 kubański peso (Cu$) = 100 centavos


 

Strefa czasowa: czas polski – 6 godz.


 

Kod telefoniczny: +53


 

Długość granic: 0 (nie graniczy z żadnym państwem, Baza Guantanamo jest wydzierżawiona USA )

 

 

Długość wybrzeża: 3736 km

 

 

Najwyższy punkt: Pico Tourquino 1974 m n.p.m.

 

 

Najniższy punkt: Morze Karaibskie 0 m n.p.m.

 

 

Ważne miasta: Hawana, Varadero, Vinales, Trinidad, Remedios, Santiago de Cuba, Pinar Del Rio, Baracoa

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

Kuba Nigdy nie widziałem ziemi tak pięknej, powiedział Krzysztof Kolumb, najsłynniejszy podróżnik wszech czasów. Perła Antyli od zawsze przyciągała charyzmatyczne osobowości, uwodziła słońcem, kolorami i rytmem. Hawańskie cygaro to symbol przynależności, a Cuba Libre, to jeden z najbardziej znanych drinków na świecie.

Kuba zamieszkana początkowo przez plemiona Guanahatabey, Sibonejów i Tainów była ponad cztery wieki pod kolonizacją hiszpańską, co znakomicie widać w atmosferze miast, które zachowały swoją przeszłość. Historyczne centrum Hawany i Trinitadu są wpisane na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dzisiejsza Kuba liczy ok. 11mln mieszkańców i jest mieszanką wielu kultur, głównie afrykańskiej i hiszpańskiej. Izolowana od globalizacyjnych światowych trendów, zachowuje niepowtarzalną atmosferę mijającego świata.

 

 

DOKUMENTY

Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Tu­rista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty tu­rysty (indywidualne lub grupowe) można kupić tamże lub w nie­których biurach podróży – kosztują 17 EUR. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu. Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę obowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby. Przy wylocie z Kuby należy wnieść obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC.
Zezwala się na wwóz 2 butelek alkoholu i 200 szt. papierosów oraz lekarstw na użytek własny (poza le­kami psychotropowymi, insuliną). Zezwala się ponadto na wwóz towarów, których łączna wartość nie przekracza 250 CUC, przy czym kwota 200 CUC podlega opodatkowaniu w wysokości 100 proc. Nie zezwala się na wwóz artykułów AGD i RTV. Przepisy fitosanitarne zakazują wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pokar­mów dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów nie opakowanych hermetycznie. Wskazane jest zadekla­rowanie wwożenia gotówki powyżej 5000 USD. Turysta, którego bagaż przekracza limit wagowy określony przez przewoźnika, musi wnieść opłatę na rzecz państwa kubańskiego. Bez rachun­ku potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 23 szt. cygar pakowanych luzem. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 4 butelek. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut. 

 

JĘZYK

Językiem urzędowym Kuby jest język hiszpański, jednakże jego miejscowa odmiana rożni się od klasycznego kastylijskiego używanego w Hiszpanii i charakteryzuje się częstym opuszczaniem końcówek wyrazów i skracaniem rzeczowników. Hiszpański Kubańczyków jest regionalnie zróżnicowany, lecz ogólnie można powiedzieć, że im dalej podróżuje się na południe, tym bardziej wyraźnie zaznaczony jest akcent. W rozmowie i dyskusji Kubańczycy są typowymi Latynosami, ze swoją ożywioną i pełną ekspresji gestykulacją. W większych miastach wiele osób zna język angielski.

 

 

KLIMAT

gorący równikowy i podrównikowy; pora deszczowa od maja do października; najniższa średnia temperatura - 22,5ºC, najwyższa - 28ºC.

 

 

WALUTA

peso kubańskie (CUP), peso wymienialne (CUC), 1 EUR=1,21 CUC.

 

 

TRANSPORT

Brak ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych stref specjalnych (w tym amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo). Odradza się podróżowania na wyspę w okresie od czerwca do listopada, gdyż na Oceanie Atlantyckim, na Morzu Karaibskim i w Zatoce Meksykańskiej tworzą się w tym czasie liczne huragany, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Z obserwacji wynika, że w okresie listopad-marzec warunki pogodowe są najlepsze do podróżowania po wyspie.

Można się przemieszczać po kraju również koleją. Istnieją dwa rodzaje pociągów: normal i especial. Bilet na pociąg especial na przejazd trasą Hawana Santiago de Cuba kosztuje 72 CUC (w cenę biletu wliczony jest koszt poczęstunku). Bilet na tę samą trasę pociągiem normal kosztuje 30 CUC. Podróż trwa 14 lub 16 godzin, w zależności od rodzaju pociągu. Godziny odjazdu i przyjazdu pociągów są umowne (normę stanowią 4-5 godzinne opóźnienia). W okresie letnim bilet należy kupować z 7-dniowym wyprzedzeniem. Wycieczki po kraju można załatwić w agencjach turystycznych: Havanatur S.A., Cu-batur, Cubanacan, Gaviota Tours, Paradiso, Rumbos Cuba. Wynajęcie samochodu jest możliwe w sieci rent-a-car. Koszt wynajmu samochodu na 3 dni wynosi przykładowo: 200 CUC kaucji + 57 CUC (doba) + 10 za ubezpieczenie + benzyna (0,95 CUC za 1l) + opłata za każdy kilometr przejechany ponad wyznaczony limit. Można korzystać bezpiecznie z usług korporacji taksówko-wych Panataxi (tel. 55-55-55) lub Turistaxi(tel. 33-66-66). Opłata za przejazd taksówką wynosi: 1 CUC za złamanie licznika + 0,50 CUC za każdy kilometr. Cudzoziemiec, który nie korzysta z usług hoteli, może się zatrzymać na nocleg jedynie w tzw. ca-sas particulares, mających odpowiednie licencje uprawniające do przyjmowania turystów (cena za pokój ok. 20 CUC).

 

SZCZEPIENIA

Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami, jak: ameba, denga, denga krwotoczna, zapalenie (wirusowe) spojówek.

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

    • Co zabrać ze sobą?

Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem • Papier toaletowy • Drobne pieniądze (do zapłaty w taksówkach) • Latarka (często zdarzają się przerwy w dostawie prądu) • Zapas potrzebnych lekarstw • Lekkie, bawełniane ubranie

    • Jak dojechać

Na wyspę można się dostać, podróżując liniami lotniczymi Iberia, Air France, LTU/Condor, KLM/Martinair, Cubana, Aeroflot, Air Europa lub liniami czarterowymi.

    • Kuchnia

Kuchnia kubańska nie jest kuchnią, która zaskoczy nas swoimi wyrafinowanymi potrawami, jednak jest na pewno smaczna i zdrowa. Podstawowym składnikiem wykorzystywanym w tej kuchni jest ryż. Do najbardziej ulubionych dań Kubańczycy zaliczają Christianos y Moros (czarna fasola z ryżem).

 

 

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Hawana Kolonialna - całodzienna wycieczka do fascynującej stolicy Kuby. Spacer po Habana Vieja - Starej Hawanie: Plac Katedralny, Plaza des Armas, Stary Plac. Obiad. Zwiedzanie nowej części Hawany: Plac Rewolucji, promenada Malecon, dzielnica rezydencjonalna Vedado. Powrót do Varadero. Cena - ok. 67 CUC.

Santa Clara-Cienfuegos - Trinidad - przejazd do Santa Clara, zwiedzanie mauzoleum Che Guevary, spacer po pełnym zieleni Parque Vidal. Przejazd do Trinidadu, spacer po mieście o interesującej architekturze z bardzo często fotografowanym Plaza Mayor. Dalej trasa wiedzie do kolonialnego Cienfuegos. Zwiedzanie: Park Jose Martii, arabski pałac Valle, najdłuższa promenada na Kubie: Paseo del Prado. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg. Cena - ok. 89 CUC.

Crucero del Sol - Rejs Katamaranem - całodzienna wycieczka katamaranem na północne wybrzeże Varadero, w czasie której na uczestników czeka wiele atrakcji jak: snorkeling na rafie, czas wolny i plażowanie na idyllicznej wysepce Cayo Blanco, jednej z koralowych wysepek ‘cayos’, spotkanie oko w oko z sympatycznymi delfinami, z którymi będzie okazja popływać i zrobić niepowtarzalne zdjęcia. W cenie wycieczki lunch na Cayo Blanco. Powrót do hotelu. Cena - ok. 85 CUC.

Guama i Zatoka Świń - przejazd autokarem, następnie przepłynięcie łodzią do Laguna del Tesoro, wizyta w skansenie z odtworzoną wioską autochtonów oraz na krokodylej fermie. Czas wolny - możliwość kąpieli. Powrót do hotelu. Cena - ok. 49 CUC.

 

PRZYKŁADOWE CENY

Mała butelka wody 1 CUC

Litr benzyny 1 CUC

Małe piwo 2CUC

Internet za godzinę 6 CUC

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player