Autoryzowane biuro podróży

Madera

Portugalia

 

Stolica: Funchal

Ustrój polityczny: niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.

Język urzędowy:portugalski

Powierzchnia: 797 km²

Liczba ludności: 245 806

Jednostka monetarna: Euro

Strefa czasowa: czas polski minus 1 godz.

Kod telefoniczny: +35

Długość wybrzeża: 140 km.

Najwyższy punkt: Pico Ruivo (1861 m n.p.mp)

 

Ważne miasta: Funchal,Santana, Câmara de Lobos, Machico

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

1000 km na południowy-zachód od Lizbony i 800 km od wybrzeża Afryki, między zielonymi wzgórzami a błękitnym oceanem, leży Madera, archipelag pochodzenia wulkanicznego. W jego skład wchodzi wyspa Madera (największa i najgęściej zaludniona, ze stolicą Funchal), wyspa Porto Santo oraz dwie grupy niezamieszkanych wysp: Desertas i Selvagens (ostoje ptaków)

Portugalska wyspa Madera oczarowuje turystów harmonijnym, łagodnym klimatem, który utrzymuje się tutaj przez cały rok, jak również bujną roślinnością z niewiarygodną ilością gatunków kwiatów. Na Maderę warto wybrać się nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale także różnorodność krajobrazu. Rozległe zielone doliny występują tu na zmianę ze wspaniałymi lasami, tarasowo ukształtowanymi polami i romantycznym, skalistym wybrzeżem. Pływać i wypoczywać można zarówno w  basenach wytyczonych nad Atlantykiem, jak i na piaszczystej plaży w Calheta. Wielokilometrowej długości, piaszczysta plaża, na pobliskiej wysepce Porto Santo zachęca do długich spacerów.

 

DOKUMENTY

 

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu jest paszport bądź dowód osobisty.

 

JĘZYK

 

Językiem urzędowym na Maderze jest język portugalski. W wielu hotelach mówi się po angielsku , a czasami także po niemiecku.

 

KLIMAT

 

Na Maderze przez cały rok klimat jest łagodny, powodując, że jest to wspaniałe miejsce dla rozwoju bujnej roślinności. Różnica temperatur między latem a zimą , a także między dniem a nocą jest stosunkowo niewielka. Różnice w wysokości powodują jednak, że często na południowym wybrzeżu i w Funchal jest piękne letnie słońce, a szczyty gór pokrywają ciężkie chmury. Szczególnie na górskie wycieczki zalecamy mocne obuwie, ciepłe swetry i odzież przeciwdeszczową. 

 

WALUTA

 

W Portugalii od 01.01.2002 roku jednostką monetarną jest euro, które dzieli się na 100 eurocentów. Banknoty występują w nominałach: 500,200,100,50,20,10, monety: 2,1 euro i 50,20,10,5 2 i 1 cent . Banki otwarte są z reguły od poniedziałku do piątku w godzinach od ok.09.00 do ok. 14.00, a czasami do ok.15.00. 

TRANSPORT

 

Komunikacja na Maderze jest dość sprawna i nie droga. Można skorzystać z lokalnych autobusów lub taksówek.

Między stolicą wyspy Funchal a większością miejscowości istnieje komunikacja autobusowa. Taksówka w obrębie miejscowości 6-10 euro.

 

SZCZEPIENIA

 

Przy wjeździe na Maderę nie są wymagane szczepienia.

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

 

Plaże

w większości kamieniste lub żwirkowe, wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – ok. 6 EUR/dzień. 

Elektryczność

220 V.

 

Sztuka

Madera jest wyspą pełną spuścizny kultur. Tylko w samej stolicy Madery – Funchal – spotkamy liczne przykłady architektury kościelnej, np. klasztor Santa Clara (XV w.).Będąc w okolicy Funchal, warto odwiedzić muzea sztuki sakralnej (XVI-wieczna sztuka flamandzka i portugalska), czy też ogród botaniczny. Warto odwiedzić, będąc na Maderze, małą wioskę rybacką Porto Moniz, słynną z naturalnych basenów pośród skał wulkanicznych. Głównym źródłem dochodów mieszkańców wyspy sąuprawy rolne oraz turystyka.

To miejsce wymarzone dla miłośników zapierającej dech w piersiach przyrody oraz wspaniałego lokalnego wina Madera.

 

 

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Rejs repliką Santa Marii (statek Kolumba) - zapraszamy na rejs wzdłuż wybrzeży Madery repliką statku, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. W czasie rejsu możliwość podziwiania delfi nów i przy odrobinie szczęścia, wielorybów. Cena – ok. 45 EUR (w zależności od położenia hotelu).

Porto Moniz - całodniowa wycieczka z lunchem i napojami w cenie. Wyjazd w kierunku Camera de Lobos, wioski rybackiej słynącej z połowów największych ryb. Przejedziemy przez najwyższy w Europie klif Cabo Girão (580 m), w stronę Ribeira Brava. Następnie rozpoczniemy wjazd na górę Paul da Serra (1400 m), po drodze zobaczymy niezwykle bogatą szatę roślinną wyspy. Docieramy do Porto Moniz, miejscowości na północnym wybrzeżu słynącej z naturalnych basenów pośród skał wulkanicznych. Lunch. Przejazd do São Vicente. Na trasie liczne przepaści, tunele i wodospady, ten odcinek zadziwia pięknem. Wjazd na górę Encumeada (1007 m), skąd widać ocean na północy i na południu wyspy. Powrót do hotelu. Cena – ok. 55 EUR (w zależności od położenia hotelu).

Porto Santo - całodniowa wycieczka na drugą wyspę archipelagu Madery. Porto Santo jest zupełnym przeciwieństwem Madery. Jest to wyspa praktycznie pozbawiona wody i roślinności, którą widzimy na każdym kroku na Maderze. Posiada natomiast niesamowitą, długą na 9 km, złotą plażę. W cenie przeprawa promem (ok. 2,5 godz.) oraz wycieczka po wyspie. Cena – ok. 95 EUR (w zależności od położenia hotelu).

Santana - całodniowa wycieczka z lunchem i napojami w cenie. Na tej wycieczce dojedziemy do malowniczej wioski Santana, gdzie znaleźć można urocze domki o szpiczastych dachach krytych strzechą. Po drodze przejedziemy przez prastary las Lurissilva, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. Zatrzymamy się też na najwyższym szczycie wyspy, Pico do Arieiro na wysokości 1818 m. Po drodze lunch. Cena – ok. 55 EUR (w zależności od położenia hotelu).

Levada - wyspa słynie z kanałów, którymi dostarczana jest woda z gór w każdy zakątek wyspy. Kanały te powstały jeszcze w czasach, kiedy na wyspie przebywali Holendrzy. Wzdłuż kanałów powstała ogromna ilość tras trekkingowych o zróżnicowanej trudności. Oto kilka z nich:

Boa Morte – Quinta Grande

Czas trekkingu: ok. 3 godz. Stopień trudności: 1 (łatwy) 
Trekking przez las piniowy, przez maleńkie, tarasowo położone pola uprawne wzdłuż Levada do Norte. Przez cały czas widzimy ocean. Cena - ok. 35 EUR (w zależności od położenia hotelu).

Ribeiro Frio - Qortela 
Czas trekkingu: ok. 4 godz. Stopień trudności: 2+ (średni) 
Jedna z najładniejszych Levada na Maderze. Droga wiedzie przez prastary las Lurissilva. Cena - ok. 35 EUR (w zależności od położenia hotelu).

Pico Do Arieiro – Pico Ruivio 
Czas trekkingu: ok. 4 godz. Stopień trudności: 3+ (trudny) 
Jest to Levada prowadząca przez najwyższe szczyty wyspy. Ciągła wspinaczka lub schodzenie w dół wynagrodzone jest najlepszymi widokami na wyspie. Cena - ok. 35 EUR (w zależności od położenia hotelu).


 

PRZYKŁADOWE CENY

 

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 12 EUR,

napój – ok. 2 EUR,

piwo – ok. 2 EUR,

wino – ok. 4 EUR;

w sklepach nawet o połowę taniej.

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player