Autoryzowane biuro podróży

Maroko

Stolica: Rabat

 

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Język urzędowy: arabski

Powierzchnia: 458,7 tys. km²

Liczba ludności: 33 800 000

Jednostka monetarna: 1 dirham marokański (DH) = 100 centymów

Strefa czasowa: Czas środkowoeuropejski -1 godzina.

Kod telefoniczny: +212

Długość granic: 2 017,9 km

Długość wybrzeża: 1835 km

Najwyższy punkt: Dżabal Tubka 4167 m n.p.m.

Najwyższy punkt: Sabcha Tah 55 m n.p.m.

Ważne miasta: Casablanca, Fez, Tanger, Marrakesz, Wadżda i Meknes.

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

Królestwo Maroka zajmuje pas zachodniego wybrzeża Afryki Północnej – pomiędzy Morzem Śródziemnym na północy, górami Atlas na wschodzie, Saharą na południu i Atlantykiem na zachodzie. Maroko jest spełnieniem marzeń każdego turysty. Na zwolenników plażowania czekają kilometry plaż u wybrzeży Atlantyku. Amatorów aktywniejszego wypoczynku przyciąga Sahara i góry Atlasu. Dla miłośników historii, architektury i sztuki jest to kraj oferujący wyjątkowe bogactwa, od antycznych wykopalisk po arcydzieła sztuki islamu z okresu średniowiecza. Turyści pragnący poznać egzotyczny klimat Maroka mogą godzinami wędrować po zaułkach Rabatu, Fezu, Marrakeszu czy Casablanki.

 

 

DOKUMENTY

Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Maroka. Od 1 stycznia 2005 roku obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego.

 

 

JĘZYK

Najczęściej używanym przez Marokańczyków językiem obcym jest francuski. W miejscach polecanych przez przewodniki można porozumieć się uproszczonym angielskim, poza szlakiem jest to już niemożliwe. Najłatwiej oczywiście jest się dogadać w narodowym języku, jakim jest arabski. Na nic jednak zda się wiedza przywieziona ze wschodu, np. Egiptu. Marokański arabski różni się bowiem od klasycznego arabskiego na tyle, by znacząco utrudnić komunikację. 

 

KLIMAT

Maroko leży w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Czynnikami zaburzającymi taki stan rzeczy wpływ Oceanu Atlantyckiego i Pustyni Sahary oraz bariera, którą stanowią góry Atlas.

Średnia temperatura lipca wynosi na wybrzeżu 22-24°C i 29-30°C w głębi kraju. Natomiast w styczniu temperatury wynoszą odpowiednio 12°C i 8-9°C.

 

 

WALUTA

Marokański dirham (MAD) = 100 centymów 
1USD = 9,09 MAD 
1EUR = 10,60 MAD

 

 

TRANSPORT

 

  • Autobusy - w Maroku jest wiele prywatnych linii autobusowych i jeden przewoźnik państwowy (CTM). Ceny są ustalone i wynoszą około: Agadir - Fez 200 DH ($20) ok. 11 godz., Fez - Er-Rachidia 78DH ($7,8) 8 godz., Tinerhir - Warzazat 40 DH ($4) 3 godz., Inezgane - Tiznit 40 DH ($4) 2 godz. Do ceny biletu doliczyć należy opłatę za bagaż w wysokości 5 DH ($0,5). Niestety tego się chyba nie da uniknąć. Natomiast jeżeli będą chcieli więcej to trzeba ostro zareagować!

  • Taksówki - grand taxi (taxi collective)- zabierają 6 pasażerów i ruszają dopiero wtedy, gdy jest komplet. Jeżeli chcecie jechać we własnym gronie to płacicie jak za 6 osób. Ceny są sztywno ustalone, co nie znaczy, że taksówkarze nie będą próbowali was orżnąć! Zapędy do naciągania są zawsze większe wieczorami, a nocą to stają się wręcz cechą każdego szanującego się taksówkarza. Warto zapytać wcześniej kogoś postronnego (np. w hotelu czy sklepiku) ile kosztuje przejazd i wsiąść do taksówki "na pewniaka" podając odliczoną kwotę pieniędzy. Ceny od osoby to Tinerhir - Todra 6 DH ($0,6) 15 km., Tiznit - Sidi Ifni 25 DH ($2,5) około 1 godz., Sidi Ifni - Agadir 50 DH ($5) około 2 godz.

 

 

SZCZEPIENIA

W Maroku nie ma poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmo­wej.

 

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

    • Co zabrać ze sobą?

• środek na moskity • okulary przeciwsłoneczne i krem ochronny z filtrem • kapelusz do ochrony przed słońcem • zapas potrzebnych lekarstw • ciepła odzież (przyda się nocą na pustyni)

    • Jak dojechać

Międzynarodowe lotniska znajdują się w Casablance, Tangerze i Agadirze – można na nie dotrzeć bez problemu lotami z Europy, Afryki i Środkowego Wschodu. Ponadto z Europy kursują rejsy do Maroka (z Algerciras w Hiszpanii i Sete we Francji).

    • Kuchnia

Kuchnia tego kraju odzwierciedla całe bogate dziedzictwo kulturowe świata arabskiego. Można tu spotkać takie potrawy, typowe dla krajów arabskich jak kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy). W kuchni marokańskiej stosuje się też daktyle, kasze, chleb i makaron, który podobno został tu wymyślony dla przechowywania mąki podczas długich wypraw przez pustynię. Maurowie wzbogacili kuchnię Maroka o akcenty rodem z Andaluzji (oliwki, oliwę, orzechy, owoce i zioła), a Arabowie sprowadzili przyprawy z Indonezji.

 

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

 

Biesiada berberyjska: Na wieczór przepełniony smakami i zapachami Maroka zapraszamy do wioski Tassila – dawnej ufortyfikowanej przystani dla karawan przemierzających pustynię. Jest to propozycja dobrej zabawy przy wyśmienitej marokańskiej kuchni i doskonałym czerwonym winie i jednocześnie możliwość poznania miejscowej kultury z jej tańcami i tradycyjną berberyjską muzyką. Cena: 28 EUR od osoby

Marrakesz: Jedno z bardziej tajemniczych miast Afryki. Dawna stolica sułtanów, obecnie uznawany jest za najpiękniejsze miasto Maroka. To miejsce, gdzie czas się zatrzymał, tu kultura Czarnego Lądu spotyka się z kulturą islamu.
Marrakesz – wycieczka jednodniowa
Zapraszamy na wyjątkową wyprawę w przeszłość. Wycieczka pozwoli poznać najciekawsze zakątki miasta: minaret meczetu Koutoubija, pałac Bahia, nekropolię Saadytów, ogrody Menara. Po obiedzie spacer po lokalnym bazarze (suku) oraz wizyta na słynnym Jemaa El Fna w starej części miasta. Na tym rozległym placu, otoczonym kawiarniami i restauracjami, odbywają się występy ulicznych artystów akrobatów i zaklinaczy węży i wieczorem staje się on się prawdziwym teatrem. Po kolacji późny powrót do Agadiru. Cena: 69 EUR od osoby

Marrakesz – wycieczka dwudniowa 
Dla tych, którzy chcą poznać miasto bliżej, mamy ofertę wycieczki wydłużonej do dwóch dni. Program pozostaje ten sam, dodatkowo można poznać życie nocne Marrakeszu. Nocleg z kolacja i śniadaniem w hotelu ****. Cena: 120 EUR od osoby

Tiout - Taroudant: Wycieczka krajoznawcza, obejmująca wizytę w małej wiosce-oazie Tiout, położonej u stóp Atlasu oraz w miasteczku Taroudant. W Tiout możliwość przejażdżki na osiołkach do starej kazby (twierdza) oraz tradycyjny obiad. W Taroudant zwracają uwagę przede wszystkim jego mury – potężne umocnienia koloru ochry na tle Atlasu Wysokiego. W programie spacer po zabytkowej części miasta. Powrót do Agadiru. Cena:42 EUR od osoby

Tafrout - Tiznit: Fascynująca wycieczka krajobrazowa w góry Antyatlasu. Przejazd przez małe berberyjskie wioski usytuowane za zboczach górskich i malownicze doliny. Tradycyjny posiłek w głównym miasteczku rejonu – Tafraout. W drodze powrotnej przystanek w miejscowości Tiznit, słynącej z produkcji wyrobów ze srebra. Cena: 43 EUR od osoby

Safari Bou Jerif - wycieczka dwudniowa: Niezwykle egzotyczna wyprawa samochodami terenowymi na południe Maroka. Jej celem jest dotarcie do zbudowanej przez Legię Cudzoziemską twierdzy Bou Jerif. Po drodze wizyta w słynącym z wyrobu srebrnej biżuterii miasteczku Tiznit oraz w obiad w miejscowości Sidi Ifni. Po południu przejazd przez kamienistą pustynię do Bou Jerif. Kolacja i nocleg w namiotach nomadów, tzw. khaima (węzeł sanitarny, prysznic z ciepłą wodą). Następnego dnia przejazd do Goulimine, zwiedzanie miasta, wizyta na targu wielbłądów. Powrót do Agadiru przez miejscowości Tafraout (obiad i krótkie zwiedzanie) oraz Ait Baha. Przejazd przez Antyatlas to niezapomniane widoki. Należy pamiętać o zabraniu paszportu, ciepłego ubrania oraz przyborów sanitarnych, przyda się też latarka. Cena: 140 EUR od osoby

 

 

 

PRZYKŁADOWE CENY

 

  • Posiłki - jedzenie w tanich restauracyjkach i barach ulicznych to wydatek około 30 - 40 DH (czyli $3 do $4). Za taką kwotę dostać można kuskus (drobna kaszka z gotowanymi warzywami lub dodatkowo z mięsem), kebab (mięso z kurczaka/jagnięciny/wołowiny pieczone na grillu), tagine (warzywa z mięsem duszone w specjalnym glinianym naczyniu) lub kufte (kuleczki miesne podawane na wiele sposobów), za około 15 DH ($1,5) sałatki (ogórek, pomidor, cebula, papryka i oliwki).

  • - Pamiątki - najlepiej je kupować w Marakeszu, gdyż jest tam największy wybór i najniższe ceny. Wyjątkiem są skały, które najlepiej kupić w jednej z wiosek przy drodze do Marakeszu. Ceny wyjściowe są zawsze wysokie i należy się zdecydowanie targować. Kilka przykładów: bębenek - cena wyjściowa to co najmiej 200 DH ($20) udało się kupić za 50 DH ($5), misy z drewna - cena wyjściowa 200 DH - kupione za 40 DH, drewniane kości do gry ze 150 DH ($15) do 25 ($2,5).

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player