Autoryzowane biuro podróży

Meksyk

Stolica: Meksyk


 

Ustrój polityczny: Republika federacyjna


 

Język urzędowy: hiszpański


 

Powierzchnia: 1 972 550 km2


 

Liczba ludności: 106 682 518


 

Jednostka monetarna: peso


 

Strefa czasowa: -6 do -8 – zima
-7 do -5 – lato


 

Kod telefoniczny: +52

 

Długość granic: długość granic wynosi 1687 km

 

 

Długość wybrzeża: 10 000 km

 

 

Najwyższy punkt: wulkan Pico de Orizaba : 5 700 m

 

 

Najniższy punkt: Laguna Salada, -10 m

 

 

Ważne miasta: Guadalajara, Nezahualcoyoti, Monterrey, Meksyk, Leon, Puebla

 

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

Meksyk to słoneczny kraj o bogatej tradycji i oryginalnej kulturze. Oblewają go wody Oceanu Spokojnego, Atlantyku i Morza Karaibskiego, dlatego meksykańskie wybrzeże kusi złocistymi plażami i świetnie rozwiniętą, turystyczną infrastrukturą oraz nieprzeciętnymi zabytkami i krajobrazami. Dla nas jest to bardzo atrakcyjny zakątek świata ze względu na wysokie temperatury, egzotyczną roślinność i wiecznie ciepłe wody szmaragdowego oceanu. 

Nam, mieszkańcom Europy Środkowej, kojarzy się głównie z prastarą i tajemniczą kulturą Majów i Azteków. Starożytni Majowie znali nie tylko tajniki aromaterapii, ale również potrafili dokonywać precyzyjnych pomiarów astronomicznych, budować ogromne piramidy bez użycia metalowych narzędzi oraz stworzyć doskonałe w swojej strukturze miasta - państwa, jak np. Chichen Itza na półwyspie Jukatan.

W Meksyku znajdują się najlepiej zachowane na całym kontynencie amerykańskim budowle z epoki wspomnianych Majów i Azteków oraz Zapoteków.

 

DOKUMENTY

 

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni. Osoby udające się do Meksyku w celu podjęcia pracy, działalności handlowej, nauki etc. są obowiązane mieć odpowiedniej kategorii wizę, odpowiadającą charakterowi ich pobytu w tym kraju. Podjęcie tych czynności bez odpowiedniego rodzaju dokumentu może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Meksyku w Warszawie. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. Podróż do strefy przygranicznej z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do zatrzymania w stacji

migracyjnej, a następnie usunięcia obcokrajowca z Meksyku.

 

 

JĘZYK

Hiszpański

 

KLIMAT

Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany. Na północy Meksyk posiada rozległe pustynie i półpustynie, zaś na południu tropikalne lasy podzwrotnikowe. Wzdłuż nadbrzeżnych równin po obu stronach kraju panuje klimat gorący i wilgotny, natomiast we wnętrzu lądu, na wyższych wzniesieniach, klimat jest o wiele bardziej suchy i umiarkowany. Okres od maja do października jest gorący i wilgotny, a najgorętsze i najbardziej wilgotne miesiące przypadają na większości terytorium kraju pomiędzy czerwcem i wrześniem.

 

 

WALUTA

1 nowe peso meksykańskie (Mex$) = 100 centavos

Do Meksyku najlepiej jest zabrać dolary. Na miejscu wymienia się je na pesos. W sklepach można płacić obydwoma walutami, lecz ten liczony w dolarach jest zawsze niekorzystny, dlatego też warto wymienić walutę w jakimś kantorze.

 

TRANSPORT

Autobusy liniowe
Cancun: pomiędzy wszystkimi hotelami w dzielnicy hotelowej oraz centrum miasta Cancun kursują w krótkich odstępach czasu autobusy. Opłata za przejazd do/ze strefy hotelowej: 8 pesos, w granicach miasta Cancun: 6 pesos. Przystanki autobusowe są wprawdzie wyznaczone, ale autobusy zatrzymują się również pomiędzy nimi, na życzenie pasażera. W centrum miasta znajduje się dworzec autobusowy. 
Stąd, o każdej pełnej godzinie odjeżdżają autobusy do Playa del Carmen. Cena przejazdu 32 pesos. 
Playa del Carmen: z centralnie położonego dworca autobusowego wyjeżdżają autobusy w różnych kierunkach, m.in. co 10 minut do Cancun. Ostatni autobus z Cancun do Playa del Carmen odjeżdża o godzinie 23:30 z dworca autobusowego w Cancun. 
Cozumel: na wyspie Cozumel nie kursują autobusy. Jest tylko postój taksówek przy przystani dla promów (MUELLE). 

Taksówki
W obrębie centrum Cancun koszt przejazdu wynosi ok. 15 pesos. 

Promy
W godzinach 6.00–22.00 z Playa del Carmen na wyspę Cozumel i z powrotem kursują promy. Rozkłady jazdy wywieszone są na przystaniach i często ulegają zmianie. Cena przejazdu: 190 pesos. Bilety można kupić przy przystani. Z Cancun na Isla Mujeres kursują promy co godzinę. Przystań Boulevard Kukulcan 4 km w godzinach 6.00–17.00. Przystań Boulevard Kukulcan 6 km również po południu do godziny 17.00. Cena przejazdu: 70 pesos. 

Wynajem samochodu
W Meksyku znajdują się przedstawicielstwa wszystkich międzynarodowych agencji wynajmu samochodów. Aby wynająć samochód, należy posiadać kartę kredytową. Ubezpieczenia tylko na bazie częściowego casco. (udział własny około 1000–1500 USD lub 10% wartości nowego samochodu). 
Pomoc lekarska
Apteki (farmacias) 
Usytuowane są często w centrach handlowych. W Playa del Carmen są dwie apteki przy głównej ulicy Avenida Juarez, otwarte przez całą dobę.

 

 

 

SZCZEPIENIA

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Istnieje bardzo wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się przypadki cholery. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana. Należy unikać spożywania napojów z lodem w małych barach czy restauracjach nie budzących zaufania. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 40-60 USD. Doba w szpitalu, w zależności od przyczyny hospitalizacji, kosztuje od 500 USD do 2000 USD, a rachunki szpitalne obejmują wszelkie zabiegi, badania analityczne, aparaturę oraz oddzielnie wysokie honoraria lekarzy. Apteki są dobrze zaopatrzone, warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji pierwszej potrzeby środki opatrunkowe, przeciwbiegunkowe, tabletki przeciwbólowe.

 

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

Kuchnia

Kuchnia meksykańska jest kuchnią bardzo specyficzną i bardzo urozmaiconą, ponieważ ukształtowana została przez wiele kultur. Warto dodać, że papryka, kukurydza, ziemniaki a nawet pomidory przywędrowały do Europy właśnie z Ameryki Środkowej.

Kultura

Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. W towarzystwie gospodarzy nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania Meksykanów - krytyka nawet konstruktywna od obcych nie będzie dobrze przyjęta.

Co zabrać ze sobą?

Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem , zapas potrzebnych lekarstw ,środek przeciw owadom.

Klimat i średnie temperatury:

wzdłuż nadbrzeżnych równin po obu stronach kraju: gorący i wilgotny; we wnętrzu lądu, na wyższych wzniesieniach, (np. GuadalajaraMexico City) klimat jest o wiele bardziej suchy i umiarkowany; okres od maja do października jest gorący i wilgotny, a najgorętsze i najbardziej wilgotne miesiące przypadają na większości terytorium kraju pomiędzy czerwcem i wrześniem


 

Przydatne informacje: 
- W dużych ośrodkach turystycznych można płacić w USD. 
- W miastach i centrach turystycznych akceptowane są na ogół wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, MasterCard oraz w ograniczonym zakresie Ameri­can Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych. W razie zagubienia lub utraty karty należy niezwłocznie ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. 
- Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10 proc.) za wszelkie usługi.
- Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania Meksykanów – krytyka, nawet konstruktywna, nie będzie do­brze przyjęta.


 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Isla Mujeres (All Inclusive) - Isla Mujeres to położona ok. 11 km od wybrzeża Cancun wyspa, na którą codziennie zabierają naszych turystów statki odpływające z przystani przy hotelu Club Verano Beat. Wyspa Kobiet kusi turystów przede wszystkim szerokimi plażami oraz wyjątkowym turkusem otaczających ją wód. Zarówno na miłośników spokojnego jak i bardziej aktywnego wypoczynku czeka tu wiele różnorodnych atrakcji. Polecamy Państwu przejażdżkę meleksem wokół wyspy, podczas której będzie można podziwiać kolorowe uliczki głównego miasteczka; mniejsze wioski; samotne, bardziej kamieniste plaże. Znajdują się tam również pozostałości świątyni, która poświęcona jest czczonej przez Majów bogini księżyca i płodności – Ixchel oraz latarnia morska. Podczas pobytu na wyspie, w godz. 13.00-15.00 serwowany jest bufetowy lunch z przewagą tutejszej kuchni meksykańskiej. Wykupując pobyt na Isla Mujeres będą mieć Państwo wliczony także snorkeling (sprzęt dodatkowo płatny). Korzystający z kąpieli słonecznej i morskiej na plaży koło przystani mają cały czas do dyspozycji open bar, w którym serwowane są napoje gazowane, woda i piwo. Statek na wyspę odpływa o godz. 10.00 i należy przybyć na przystań pół godziny wcześniej. Podczas ok. 45 min podróży jedyny w swoim rodzaju, niezapomniany turkus otaczającego morza stanowić będzie doskonałe tło do pamiątkowych zdjęć, a załoga statku zadba o nasze dobre samopoczucie serwując przy dźwiękach muzyki różnorodne napoje i owoce. Cena – 96 USD.

Chichen Itza - należy do największych i najlepiej odrestaurowanych miast Majów w Meksyku. Przede wszystkim przyciąga tu turystów z całego świata El Castillo – rozsławiona Piramida Kukulcana, będąca jednocześnie kalendarzem astronomicznym Majów. Warte uwiecznienia na zdjęciach jest także największe w Meksyku starożytne boisko do rytualnej gry w piłkę Gran Juego de Pelota; ogromna Święta Studnia (Cenote Sagrado) wydrążona w ziemi na głębokość ok. 35 m i o średnicy ok. 60 m oraz obserwatorium astronomiczne El Caracol. W Chichen Itza zachwyca również zespół przepięknie zdobionych kolumn w Grupo de las Mil Columnas – kompleksie, który obejmuje Świątynię Wojowników, Świątynię Boga Chaca oraz Łaźnię Parową. Podczas wycieczki proponujemy lunch w najstarszym i najładniejszym hotelu w Chichen Itza (widok na szczyt obserwatorium El Caracol) „Mayaland”. Opieka polskiego przewodnika. Cena – 100 USD (napoje dodatkowo płatne).

Tulum i Xel-Ha (All Inclusive) - słynie ze wznoszących się na szczycie urwiska, górujących ponad białą plażą i turkusem Morza Karaibskiego ruin budowli z czasu schyłku cywilizacji Majów. Jest to jedyny na terenie Meksyku tak malowniczo położony kompleks ruin co czyni go niezwykle majestatycznym. W czasach swej świetności Tulum pełniło rolę fortecy oraz portu i nazywane było Miastem Świtu lub Odnowy. Zachowane ruiny budowli nie należą do największych na Jukatanie, ale jedynie w tym miejscu można doznać tak niesamowitego wrażenia oraz zrobić jedyne w swoim rodzaju pamiątkowe zdjęcia. XEL-HA, nazywane także eko-parkiem, w języku Majów oznacza miejsce Gdzie Narodziła Się Woda co doskonale oddaje charakter tego miejsca. Jest to obszerny kompleks wodny stanowiący pewnego rodzaju wielkie naturalne akwarium pełne różnorodnych gatunków fauny i flory. Kompleks ten składa się z głównego zbiornika wodnego, otaczających go lagun, krystalicznie czystej rzeki wypływającej z mangrowcowych zarośli oraz mniejszych oczek wodnych (tzw. cenotes) ukrytych pośród tropikalnej roślinności, do których wiodą liczne biegnące na terenie parku ścieżki. Czekają Państwa naturalne atrakcje wzdłuż ścieżek spacerowych otaczających kompleks, liczne hamaki i leżaki dostępne w wielu miejscach, kilka plaż przy lagunach oraz główna plaża nad otwartym morzem, siedlisko żółwi (od kwietnia do września), a także masaże, sklepy z pamiątkami oraz 9 restauracji i mniejszych barów. Polecamy spacer dookoła kompleksu i przejście Ścieżką Wiatrów, czyli ruchomym pomostem na wodzie. Opieka polskiego przewodnika. Cena – 150 USD.

Tulum i Coba - to ukryte w tropikalnej puszczy, jedno z największych niegdyś starożytnych miast Majów. Powstało wcześniej niż Chichen Itza i Tulum i obejmowało obszar ok. 50 km2. Architektura znajdujących się tu nieodnowionych budowli stanowi zagadkę, gdyż bardziej przypominają one budowle z odległego o kilkaset kilometrów Tikalu (Gwatemala) niż z Chichen Itza lub północnego Jukatanu. Tajemnicę stanowi też gęsta sieć brukowanych kamieniami dróg (sachbes), których centrum stanowi Coba, a najdłuższa z nich prowadzi do podnóża piramidy znajdującej się ok. 100 km od Coba, w Yaxuna. Atrakcją będzie zwiedzanie kompleksu ruin na rowerach, którymi przejedziemy przez puszczę do najdalej nawet wysuniętych, odrestaurowanych budowli. Opieka polskiego przewodnika. Cena - 100 USD (napoje dodatkowo płatne).

Rio Lagartos Ek Balkam (All Inclusive) - podroż przebiega na północ półwyspu by zatrzymać się w sercu rezerwatu przyrody, gdzie przesiądziemy się na małe szalupy rybackie i zaczniemy naszą przygodę wśród pelikanów, orłów, krokodyli i flamingów różowych na spokojnych wodach laguny. Podziwiać będziemy z bliska cuda natury: różowe jeziora, jeśli pogoda dopisze, będziemy się kąpać w zupie solnej i kurujących błotach (mule borowinowym). Następnie szalupami dopłyniemy do restauracji na obiad, gdzie podana będzie przepyszna ryba z grilla. W drodze powrotnej zatrzymamy się by zwiedzić ruiny EK BALAM (czarny jaguar), skarb maya ukryty w sawannie poza wszystkimi drogami komercjalnymi, słynny dzięki swym rzeźbom i stukom (gipsom) oryginalnymi jedynym wśród ruin tej tajemnicze j cywilizacji. W kilka minut od ruin krotki postój w wiosce HUNUKU, gdzie mieszkańcy pokażą swoje kostiumy tradycjonalne. Opieka polskiego przewodnika. Cena – 140 USD.


 

PRZYKŁADOWE CENY

 

W dużych ośrodkach turystycznych można płacić w dolarach USA. W większości miejsc w miastach i centrach turystycznych akceptowane są wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe. 

Należy pamiętać o zwyczaju dawania drobnych napiwków - zazwyczaj 10% - za wszelkie usługi. 

2 l Coca coli - 8 Peso
tacos - 3,5 Peso
chleb - 4,2 Peso
ciastko - 1,5 Peso
bułka - 0,54 Peso
piwo (930 ml) - 10,2 Peso
obiad w knajpce - od 15- 20 Peso


 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player