Autoryzowane biuro podróży

Tunezja

Stolica: Tunis


 

Ustrój polityczny: republika


 

Język urzędowy: arabski


 

Powierzchnia: 163 610 km2


 

Liczba ludności: 10 384 000


 

Jednostka monetarna: dinar tunezyjski


 

Strefa czasowa: +1 - zima
+2 - lato


 

Kod telefoniczny: +216


 

Długość granic: 1424 km

 

 

Długość wybrzeża: ponad 1000 km

 

 

Najwyższy punkt: Jebel ech Chambi: 1544 m

 

 

Najniższy punkt: Shatt al Gharsah: -17 m

 

 

Ważne miasta: Tunis, Hammamet, Sousse-Perła Tunezji, Monastir, Mahdia.

 

INFORMACJE OGÓLNE

Tunezja ma bogatą historię. Niegdyś było tu potężne państwo fenickie, ze stolicą w Kartaginie, które toczyło zażarte wojny o panowanie w basenie Morza Śródziemnego z rosnącym w potęgę Rzymem. Później ustanowiono tu centrum administracyjne rzymskiej prowincji Africa, o czym przypominają ruiny rzymskich miast oraz wspaniały amfiteatr w El Dżem. Kolejni władcy, Arabowie, zbudowali handlowe miasta - mediny, zamki (kazby) i obronne klasztory - ribaty oraz wspaniałe meczety, zwłaszcza w swej dawnej stolicy, Kairuanie (Kairouanie). To najświętsze - po Mekce, Medynie i Jerozolimie miasto islamu trzeba koniecznie zobaczyć, zwłaszcza Wielki Meczet, największy meczet w północnej Afryce. W Kairuanie jest centrum produkcji pięknych dywanów i duży suk - wschodni bazar, gdzie można kupić właściwie wszystko.

 

Tunezja gwarantuje różnorodność wrażeń. Będąc w tym kraju warto odwiedzić piękne, stare miasta: Susę, Monastir i Mahdię (Al-Mahdiję), pełne zabytków architektury islamskiej.
Uroczym miejscem do wypoczynku jest położona na południu wspomniana już wyspa Dżerba, stanowiąca doskonałą bazą wypadową na Saharę, z kilkudniowym safari na wielbłądach lub w dżipach. Ciekawa jest wycieczka do Matmaty, gdzie miejscowi Berberowie żyją w domach wydrążonych w gliniastej ziemi lub do krainy ksarów (ufortyfikowanych spichlerzy obronnych), gdzie w starych, berberyjskich miastach na szczytach pustynnych gór czas jakby się zatrzymał.

 

DOKUMENTY

 

Wizy nie są wymagane, gdy podróżuje się z biurem podróży, samolotem czarterowym. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

Wwóz dewiz bez ograniczeń. By móc wywieźć dewizy należy do wysokości 1000 dinarów przedstawić dowód wymiany z banku. Powyżej 1000 dinarów niezbędne jest zadeklarowanie przy wjeździe kwoty dewiz i poświadczenie deklaracji celnej.

Dozwolony jest wwóz rzeczy osobistych, w tym alkoholi: poniżej 25 proc. - 2 litry, powyżej - 1 litr. Można wwieźć 400 papierosów lub 100 cygar, lub 500 gramów tytoniu, dwa różne aparaty fotograficzne plus 20 filmów, kamerę filmową plus 20 filmów. Dotyczy to jednak rzeczy używanych. Na nowe wyroby może być wymagane złożenie odpowiedniej kaucji zwrotnej przy wyjeździe. Wwóz psa lub kota wymaga certyfikatów zdrowia i szczepienia.

 

JĘZYK

 

arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski, niemiecki i włoski.

 

KLIMAT

 

Północna i środkowa Tunezja ma klimat śródziemnomorski, gdzie lata są suche i gorące, zimy zaś łagodne i deszczowe. Na południu są tereny pustynne, prawie całkowicie pozbawione opadów. Latem temperatury przekraczają 40C. Zimą temperatury wahają się w granicach 10-20C. 
W lecie wystarczą cienkie, bawełniane ubrania, wieczorem ewentualnie lekki sweter. Należy pamiętać o nakryciu głowy.

 

WALUTA

 

Dinar (TND), 1 TND (1000 milimów) = ok. 2 PLN; w obiegu są banknoty: 5, 10, 20, 30 TND oraz monety: 5, 1, 0,5 TND; 100, 50, 20, 10 milimów. Dinar jest walutą niewymienialną i nie należy jej wywozić poza obszar Tunezji.

Do Tunezji można wwozić wszystkie waluty wymienialne. Wymiana środków dewizowych możliwa jest w bankach, hotelach i biurach wymiany po kursie urzędowym. Zalecamy stopniowe wymienianie pieniędzy i przechowywanie rachunków na wypadek powrotnej wymiany.

 

TRANSPORT

 

W Tunezji można korzystać z miejscowych taksówek, które znaleźć można w pobliżu każdego hotelu i w centrach miast. 
Louage - to rodzaj wieloosobowej taksówki, zazwyczaj z miejscami dla 6 osób. Pojazdy te jeżdżą według własnych tras, zatrzymując się na przystankach "na żądanie pasażerów". Nie jeżdżą, gdy wszystkie miejsca w taksówce nie są zajęte.

Jeżeli nie chcecie Państwo korzystać z miejscowego transportu autobusowego i kolejowego, można wypożyczyć samochód osobowy (ok. 80 DT na dzień). Kierowca musi mieć co najmniej 21 lat i posiadać minimum od 1 roku prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe).

 

SZCZEPIENIA

 

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zalecane są szczepienia przeciw polio i tężcowi.

Wizyta u lekarza kosztuje 15-20 dinarów. Koszt doby w szpitalu publicznym wynosi 30-50 dinarów.

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

 

Fotografowanie

Zabronione jest fotografowanie budynków urzędów typu policja, wojsko, pałac prezydencki, placówki dyplomatyczne, urzędy pocztowe itd. 
Jeżeli chcecie Państwo zrobić zdjęcie komuś z przechodniów radzimy najpierw zapytać o pozwolenie.

Woda

Warunki higieniczne w Tunezji są dobre, jednakże nie należy pić wody z kranu. Nie należy myć owoców w wodzie z hydrantów lub na ulicy.

Podczas pobytu w Tunezji należy pić wodę butelkowaną, inne napoje tylko z puszek lub butelek. Wodę z kranu w dużych miastach należy przegotować. Powinno się spożywać produkty kupione w dużych magazynach lub sklepach oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii.

Plaża

Tunezja ma piaszczyste plaże na których można się opalać, kąpać i uprawiać sporty wodne.

Wszystkie plaże są raczej czyste, podobnie jak otaczające je wody. Oczywiście, najwyższy standard mają plaże przyhotelowe. Hotele często zapewniają leżaki i parasole plażowe, utrzymują tez czystość piasku i, w miare możliwości, wody. One też są najbezpieczniejsze. Na nich także dopuszczalne jest nieco bardziej swobodne zachowanie - nikogo na przykład raczej nie dziwi opalanie się topless. 
Jednymi z najładniejszych i najbardziej znanych są plaże Tabarki. To piękna, pełna zieleni miejscowość wypoczynkowa na północnym wybrzeżu Tunezji. Oprócz czystych plaż turystę zainteresować mogą przybrzeżne wody. Są one płytkie, ciepłe i przejrzyste, ich dno natomiast usiane jest koralowcami.

Zwyczaje

Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zasady religii jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Dlatego konieczność odpowiedniego zachowania turystów - cudzoziemców (szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp.). Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje. Należy również unikać demonstracyjnego spożywania pokarmów i napojów w okresie postu - ramadanu.

Targowanie się - jest tu elementem tradycji, kupując cokolwiek, zwłaszcza na bazarach, musimy wręcz podjąć się tej ciekawej rozrywki, gdyż grozi nam, że sprzedawca się zwyczajnie na nas obrazi

napiwki.

Napiwki
W turystyce, jak w każdej branży usługowej, funkcjonuje zwyczaj zostawiania napiwków. Dla obsługi hotelowej standardowa kwota to 1 DT za każda usługę. W lokalach zazwyczaj zaokrągla się rachunek lub zostawia ok.105 wartości rachunku.

Kuchnia
Jednym z elementów poznawania nowych krajów jest kosztowanie lokalnych potraw.
Pamiętajmy, że każdy kraj ma inne zwyczaje kulinarne.
W kraju muzułmańskim nie dostaniemy szynki na śniadanie i kotleta schabowego na obiad.
W zamian za to mamy okazję spróbować całkiem nowych dla naszego podniebienia specjałów.
Kilka z nich polecamy szczególnie :
kuskus- narodowa potrawa tunezyjskiej kuchni, gotowana na parze kaszka z pszenicy, podawana z sosem pomidorowym z dodatkiem warzyw, baraniny, drobiu lub ryb.
brik- rodzaj wielkiego pieroga z ciasta francuskiego, smażonego na głębokim tłuszczu, z nadzieniem z jaj, tuńczyka, warzyw lub owoców morza.
ojja- jajka gotowane w pikantnym sosie pomidorowym z dodatkiem warzyw, kiełbasek merguez lub owoców morza.
szorba- pikantna zupa pomidorowa z makaronem w kształcie ryżu
harisa- pasta z ostrych papryczek chilli, służy jako dodatek niemal do wszystkich potraw.

Elektryczność

Napięcie elektryczne w całym kraju wynosi 220 V.
W większości hoteli do gniazdek elektrycznych pasują standardowe wtyczki.

 

 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

 

Tunis – Kartagina – Sidi Bou Said (1 dzień) – całodniowa wycieczka będąca spotkaniem z fascynującą historią Tunezji oraz współczesnym życiem mieszkańców stolicy. Zwiedzanie Muzeum Bardo, które pokazuje kolejne etapy historii Tunezji i posiada najważniejszy w świecie zbiór mozaik. Wizyta w centrum stolicy i spacer wąskimi uliczkami tuniskiej Medyny. Lunch. Przejazd do Kartaginy – obecnie dzielnicy Tunisu, gdzie znajduje się rezydencja prezydencka oraz willowe posiadłości tunezyjskich elit, a w starożytności – stolica najpierw imperium fenic- Zwiedzanie pozostałości po ogromnym kompleksie Term Antoniusza, pochodzących z II-III w. n.e. Przejazd do biało-niebieskiego Sidi Bou Said i spacer uliczkami tego pięknie położonego na wzgórzu miasteczka artystów. Cena – ok. 76 TND.

Sahara Explorer (2 dni) – dwudniowa wyprawa autokarem na południe Tunezji, pozwalająca zobaczyć najpiękniejsze krajobrazowe atrakcje południa Tunezji i poczuć gorący oddech największej pustyni świata Sahary. 1 DZIEŃ: Zwiedzanie doskonale zachowanych ruin rzymskiego amfi teatru w El Jem. Przejazd do Matmaty – miejsca księżycowych krajobrazów i domów „troglodytów”. Wizyta w berberyjskim domostwie. Lunch. Dalsza podróż do Douz – nazywanego „Wrotami Sahary”, gdzie można odbyć przejażdżkę na grzbiecie wielbłąda po wydmach Sahary (fakultatywnie – 15 TND/os.). Zakwaterowanie, kolacja i nocleg. 2 DZIEŃ: Wczesne śniadanie. Przejazd przez największe w Tunezji słone jezioro Chott El Jerid słynne z miraży, które tworza się przy odpowiednich warunkach pogodowych. Wjazd bryczką do rozległej, pustynnej oazy w Touzer. Wyprawa jeepami po bezdrożach Wielkiego Ergu Wschodniego i do przepięknie położonych w Górach Atlas oaz: Chebika i Tamerza. Powrót do autokaru. Lunch. Dalsza podróż autokarem do czwartego, świętego miasta islamu – Kairouanu. Postój przed Wlk. Meczetem Sidi Okby. Powrót do hoteli. Cena – 155 TND + 45 TND (bryczki + jeepy).

Hammamet i Nabeul (pół dnia) – wycieczka organizowana dla gości z hoteli w Hammamecie. Przejazd do Nabeul – miasteczka garncarzy, gdzie w manufakturze ceramiki można przyjrzeć się procesowi jej tworzenia. Czas wolny na targu w Nabeul. Przejazd do centrum starego Hammametu i wizyta na Medynie – starym mieście arabskim. Kupując tu pamiątki koniecznie należy się targować o cenę. Powrót do hoteli. Cena – 25 TND.

Takruna – Sidi Khelifa (pół dnia) – wycieczka organizowana jest dla gości z hoteli w Sousse i Monastirze. Przejazd do „wiszącej wioski” Takruna, malowniczo położonej na skale, której mieszkańcy o jasnej cerze i kasztanowych włosach są świadectwem przemieszania się ludów, jakie dokonało się w ciągu burzliwej historii tych okolic. Spacer po wiosce. Przejazd do Sidi Khelifa i zwiedzanie tamtejszych pozostałości po rzymskim mieście. Powrót do hoteli. Cena – 38 TND.

Medinat Alzahra (wieczór) – brzmi tajemniczo...? I taki właśnie jest Medinat Alzahra. Wieczór w tym miejscu to historia Tunezji przekazana w niesamowitym, ponad godzinnym widowisku. Berberowie, Rzymianie, muzułmanie, Turcy – wszystko to w perfekcyjnie przygotowanym przedstawieniu, także w języku polskim, poprzedzonym kolacją, która wprowadzi nas w atmosferę tajemniczości. Przekroczenie bramy Medinat Alzahra to wejście w zupełnie inny świat – świat z baśni tysiąca i jednej nocy... Cena – ok. 70 TND.

Friguia Park (pół dnia) – przedpołudniowa wycieczka do Parku Friguia to niesamowite spotkanie z fauną Czarnej Afryki. To niezwykłe przenosiny na chwilę z Tunezji muzułmańskiej do kolebki człowieka – do środkowej części kontynentu. Park Friguia to ponad 100 zwierząt – lwy, słonie, żyrafy, kangury oraz wiele, wiele innych – które zwykliśmy utożsamiać z tym kontynentem. Cena – ok. 37 TND.

BALLADA NA MORZU – wycieczka półdniowa
Romantyczny rejs łodzią piracką w pełne morze z przystankami na kąpiel. W czasie rejsu serwowane będą lekkie przekąski i napoje orzeźwiające. 
Cena orientacyjna: 35 DT (z przekąskami).

 

PRZYKŁADOWE CENY

 

Ceny w Tunezji są porównywalne z cenami polskimi. 
Należy pamiętać, ze ceny w lokalach i w hotelach mogą być dwa, a nawet trzy razy wyższe od sklepowych.

W sklepie: 
Woda mineralna 1, 5 l - 0, 400 DT
Coca cola 1l - 0, 500 DT
Sok 1 l - 1,200 DT
Piwo lokalne - 1DT
Bagietka - 0,200 DT
Arbuz 1 kg - 0,300 DT
Winogrona 1 kg - 1,200 DT

W lokalach:
Esspresso - 0,800 DT
Coca cola - 1 DT
Piwo lokalne - 2 DT
Ciastko - 1,500 DT
Pizza - od 3 DT
Sałatka - od 2 DT
Kanapka - od 1 DT

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player