Autoryzowane biuro podróży

Włochy

Stolica: Rzym


 

Ustrój polityczny: republika


 

Język urzędowy: włoski


 

Powierzchnia: 301 230 km2


 

Liczba ludności: 59 418 550


 

Jednostka monetarna: Euro


 

Strefa czasowa: + 1 godz.


 

Kod telefoniczny: +39


 

Długość granic: 1932,2 km

 

 

Długość wybrzeża: 7600 km

 

 

Najwyższy punkt: Mont Blanc de Courmayeur 4807 m n.p.m.

 

 

Najniższy punkt: Morze Śródziemne 0 m

 

 

Ważne miasta: Rzym, Wenecja, Mediolan, Padwa, Florencja, Piza, Neapol, Modena, Bolonia, Asyż.

 

 

INFORMACJE OGÓLNE
Włochy leżą w południowej części Europy. Graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią, Słowenią oraz stanowiącymi ich enklawy na ich terytorium San Marino i Watykanem. Obszar kraju obejmuje swym zasięgiem pd. Część Alp, Nizinę Padańską i Półwysep Apeniński oraz wyspy leżące u jego wybrzeża. Kraj oblewany jest przez morza wchodzące w skład basenu Morza Śródziemnego. Największymi wyspami są: Sycylia i Sardynia. Włochy charakteryzują się zróżnicowaną linią brzegową. Wybrzeża adriatyckie na pd. Od Rawenny aż po Półwysep Saletyński są płaskie i piaszczyste, tylko w rejonie półwyspu Gargano występują wapienne klify, a na Nizinie Padańskiej mają charakter lagunowy. Wybrzeża liguryjskie, wybrzeże Apenin południowych i gór pn. Sycylii są strome. Włochy kraj Juliusza Cezara, Romea i Julii, Krzysztofa Kolumba, Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Bony Sforzy, Sophii Loren, Luciano Pavarottiego i Alberto Tomby. Włochy - kraj kawy espresso, capuccino, latte, pizzy, lazagnii, pierożków tortellini, makaronu, szynki parmeńskiej, frutti di mare i mody. Kraj, w którym powiedzenie "wino, kobiety i śpiew" znajduje pełne odzwierciedlenie w temperamencie jego mieszkańców. Italia zaprasza Państwa na jedyny w swoim rodzaju urlop pod błękitnym niebem.

 

 

DOKUMENTY

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

 

 

JĘZYK

Włoski (urzędowy), niemiecki, francuski, słoweński, angielski

 

 

KLIMAT

Włochy znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego (śródziemnomorskiego), w Alpach górski. Średnie temperatury miesiąca stycznia (najchłodniejszego) wahają się od 0º na północy (Nizina Padańska), do 13º na południowych krańcach. Średnie temperatury lipca to 23 – 25º. Najbardziej typowe cechy klimatu śródziemnomorskiego wykazują Południowe Włochy. W Alpach i Apeninach występuje piętrowość klimatyczna.

 

 

WALUTA

1 euro (€) = 100 centów.

 

 

TRANSPORT

Najlepszym sposobem podróżowania po Włoszech są pociągi: jeżdżą często, są czyste i wygodne. Prawie do każdej miejscowości można dojechać też autobusem, choć połączenia czasami bywają bardzo rzadkie. Włochy mają dobrze rozwiniętą sieć promów i wodolotów obsługiwanych przez firmy prywatne. Pomiędzy większymi miastami kursują też samoloty, ale bilety są bardzo drogie. Autostrady są płatne.

 

 

SZCZEPIENIA

We Włoszech nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Osoby płacące składki na NFZ mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza we Włoszech, należy zabrać dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła dotychczasowy druk E-111. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl .

 

 

PORADNIK PRAKTYCZNY

    • Co zabrać ze sobą?

• Lekkie, bawełniane ubranie • Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem

    • Jak dojechać

Podróżując pociągiem do Włoch przesiadamy się w Budapeszcie lub Wiedniu. Połączenia lotnicze: Warszawa-Rzym, Warszawa-Mediolan i Kraków-Rzym. Wiele firm przewozowych organizuje przejazdy autokarowe do północnych Włoszech, a także do Rzymu i Neapolu. Promem można dopłynąć z Grecji, Malty, Tunezji, Afryki Północnej i Francji.

    • Kuchnia

      Kuchnia Włoska jest jedną z najbardziej znanych na świecie, ale nie dajcie się zwieść pozorom – Italia to nie tylko spaghetti i pizza. We Włoszech możne Was zaskoczyć ogromne bogactwo potraw z mięsa, ryb, jarzyn i ryżu, a także różnorodność surówek, serów, owoców i win. Wszystko to z dodatkiem aromatycznych ziół i oliwy.


 

DOSTĘPNE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Wyspy Liparyjskie – całodzienna wycieczka morska. Zaokrętowanie na statek turystyczny w Vibo Valentia. Trasa rejsu wiedzie od Liparii, stolicy archipelagu, przez Vulcano, wyspę leżącą najbliżej Sycylii. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wizyta na Stromboli – wyspie z aktywnym wulkanem. Cena – ok. 50 EUR.

Reggio Calabria – zwiedzanie Museo Nazionale, które mieści słynne „Bronzi di Riace”: dwa posągi z brązu, przypisywane Fidiaszowi. Spacer nadmorską promenadą, skąd rozciąga się widok na wybrzeże Sycylii i Etnę. Ponoć można tu zaobserwować tajemnicze zjawisko fatamorgany. Przejazd do Scilla, starożytnej Scylli, mitycznego miejsca znanego z „Odysei”, pięknie położonego nad morzem. Następnie wjazd na górę Monte San Elia – „balkon cieśniny Mesyńskiej”. Przy dobrej pogodzie widać stąd Etnę, Stromboli i góry Aspromonte. Cena – ok. 30 EUR.

Locri – przejazd do Locri nad Morzem Jońskim, które było potęgą w okresie hellenistycznym. Zwiedzanie strefy archeologicznej. Dalej trasa wiedzie do Gerace, zwanego „świętym miastem” z uwagi na dużą ilość kościołów. Spacer po średniowiecznych uliczkach, zwiedzanie normańskiej katedry, bizantyjskiego kościoła San Giovanello. Przejazd do miasteczka Mammola, które leży wśród zielonych wzgórz parku Aspromonte. Jest to ulubione weekendowe miejsce Kalabryjczyków, znane z pysznych serów i słodyczy. Cena – ok. 30 EUR.

Morano i Altomonte – przejazd do Morano Calabro, warownego miasta u stóp Gór Pollino, o wywierającej wrażenie średniowiecznej architekturze. Zwiedzanie: kościół św. Bernardyna Sieneńskiego, kościół św. Piotra i Pawła z dziełami Piotra Berniniego, ojca słynnego Lorenza. Przejazd do głównego ośrodka parku Pollino – Castrovillari. Spacer zaułkami starego miasta z ruinami zamku aragońskiego i wizyta w kościele Madonna del Castello. Następnie przejazd do miasteczka Altomonte, słynącego z najpiękniejszego gotyckiego kościoła w regionie – Santa Maria della Consolazione i muzeum, w którym przechowywane są dzieła toskańskich mistrzów. Cena – ok. 36 EUR.


 


 

PRZYKŁADOWE CENY

kawa expresso w barze-od 0,75E do 1 E
mała pizza-1,5E/bar/ i 0,94E/sklep/
3 soczki -0,99E
jajko niespodzianka-0,85E
Frutto/4szt/-od 1,47E
wafelki-od 0,37 E
woda mineralna 1,5l-od 0,40 E/sklep/ do 1,5E/bar/,do 3 E/hotel,restauracja/
napój cytrynowy 1,5l-0,85E
nektar 1l-0,95
piwo-od 0,69 do 0,90E
wino-od 1,8E
margaryna do chleba-1,03E
chleb mały-0,84E i 2E/duży/
bułka-0,30E
oliwki/pakowane/-od 0,41E
Tik-Tak-0,75E
truskawki-od 1,99E/kg
winogrona-od 1,99E/kg
pomidory-1,99E-2,99E/kg

 

Wszystkie ceny podane w poradniku mają jedynie charakter informacji orientacyjnej, i nie koniecznie muszą być dokładnym odzwierciedleniem obowiązujących cen, które uzależnione są od wielu czynników, jak chociażby cen walut, prowizji touroperatorów oraz sytuacji ekonomicznych w poszczególnych krajach.

Konsultanci
Pon-Pt
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 13:00

32 73 76 223

Gosia
4794925 
666 848 064

Andrzej
10404659 
784 096 331

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany na bierząco o naszych promocjach i ofertach specjalnych, możesz wpisać się do naszego newslettera.

Pobierz Adobe Flash player